Miotła w spółkach energetycznych

Najprawdopodobniej już w przyszłym tygodniu resort skarbu wymieni część członków zarządów w spółkach skarbu państwa. Najszybsze nominacje będą zapewne w Tauronie i Orlenie, bo tam skarb państwa ma mniej niż 50 proc i konkursy są niepotrzebne.

Wczoraj wymieniono część członków rad nadzorczych w Enei, Enerdze i Tauronie. To przymiarka do nominacji nowych zarządów. Na poniedziałek wyznaczono posiedzenia rady w dwóch pierwszych spółkach. Według naszych informacji przygniatająca większość obecnych członków zarządów utraci posady, choć nie we wszystkich spółkach jest już przesądzone, kto przyjdzie na ich miejsce.

Zacznijmy od największej polskiej firmy czyli PKN Orlen. Wczoraj TVN 24 podał, że kandydatem na miejsce Jacka Krawca jest Wojciech Jasiński, płocki polityk PiS, były minister skarbu a obecnie poseł. Jeśli to prawda, to byłoby to coś w rodzaju specjalnej emerytury „za zasługi”, bo zdolnościami menedżerskimi na szerszą skalę poseł PiS nie miał okazji się wykazać, chyba że w sektorze spółdzielczym w PRL. Warto jednak pamiętać o wcześniejszej nominacji do rady nadzorczej Orlenu Remigiusza Nowakowskiego, który ma spore doświadczenie – pracował wcześniej w Tauronie, a ostatnio w fińskim Fortum.

Według naszych informacji będą też zmiany w zarządzie PGE, zwłaszcza wobec pozostawienia na stanowisku wiceministra Wojciecha Kowalczyka ( przejdzie z resortu skarbu do resortu energetyki). Nie jest tajemnicą, że stosunki między obecnym zarządem PGE a Kowalczykiem są chłodne, a Kowalczyk dwukrotnie próbował odwołać wiceprezesa PGE, Dariusza Marca.

Więcej na WysokieNapiecie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here