Ministrowie środowiska G20 wspierają budownictwo ekologiczne

Zmniejszenie zużycia energii dzięki budownictwu ekologicznemu i rozwiązaniom energooszczędnym – to cel państw G20. Znalazł się on w inicjatywie budowniczej, która pojawiła się podczas Forum Głównych Gospodarek w Krakowie. Polska i kraje G20 mają szanse osiągnąć porozumienie, które powinno zostać podpisane jeszcze we wrześniu.

– Używanie budynków absorbuje bardzo dużą ilość energii. Gdybyśmy umieli zredukować zużycie energii przez budownictwo dzięki zastosowaniu materiałów, technologii, ale też pewnej kulturze używania i budowania, to moglibyśmy w sposób tani, bez jakichś specjalnych fajerwerków, ale praktyczny i dbający o rozwój gospodarczy, promować efektywność energetyczną i rozwój gospodarczy – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Marcin Korolec, minister środowiska.

Korolec podkreśla, że dzięki inicjatywie budowniczej przedstawiciele najbardziej rozwiniętych krajów świata będą dzielić się praktykami z zakresu poprawiania efektywności energetycznej w budnownictwie. Dotyczy to nie tylko standardów nowych budynków, ale także stosowanych materiałów i technik budowlanych.

– Inicjatywa budownicza zostanie ostatecznie zawarta czy podpisana przez zainteresowanych ministrów prawdopodobnie we wrześniu tego roku w Nowym Jorku, a potem zobaczymy, jakie będą dalsze kroki – przewiduje Korolec.

Szef resortu środowiska podkreśla, że inicjatywę powinni podpisać wszyscy członkowie grupy G20, czyli m.in. Stany Zjednoczone, Niemcy, Chiny, Rosja, a także Unia Europejska jako całość. Również dla Polski inicjatywa jest korzystna.

16. Forum Głównych Gospodarek ds. Energii i Zmian Klimatu odbyło się w Krakowie 18 lipca. Przyjechało na nie ponad 30 ministrów środowiska, w tym przedstawiciele państw z grupy najbardziej rozwiniętych gospodarek świata, czyli G20. Inicjatywa budownicza była jednym z rozważanych pomysłów.

Spotkanie ministrów środowiska w Krakowie było elementem przygotowań do organizowanego w Warszawie w listopadzie szczytu klimatycznego ONZ COP 19. Na nim mają rozpocząć się negocjacje nowego porozumienia klimatycznego, które zastąpi protokół z Kioto po 2020 r.

 

Newseria
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here