Ministerstwo Środowiska zadowolone z COP20

Na dorocznym szczycie klimatycznym ONZ w Limie delegaci z ponad 190 krajów pracowali nad treścią nowego porozumienia klimatycznego, które ma zostać podpisane w przyszłym roku w Paryżu. Tzw. COP20 przyjął m.in. przygotowaną przez Polskę ministerialną Deklarację o Edukacji i Podnoszeniu Świadomości.

– Proces negocjacji klimatycznych wkracza w decydującą fazę. Mamy 12 miesięcy na to, aby uszczegółowić decyzje podjęte w Limie i zmniejszyć dystans między państwami rozwijającymi się, rozwiniętymi i tymi najbiedniejszymi. Przeciągające się negocjacje pokazały, że będzie to niezwykle trudne zadanie – powiedział minister środowiska Maciej Grabowski.

Nowe globalne porozumienie z Paryża ma wejść w życie po 2020 roku i zastąpić obowiązujący dotąd protokół z Kioto. Decyzje podjęte w Limie kierunkują negocjacje, które będą toczyć się przez cały rok 2015, aż do historycznego szczytu w Paryżu. Zgodnie z ustaleniami przyjętymi jeszcze na zeszłorocznej konferencji w Warszawie, poszczególne kraje mają możliwość na przedstawienie swoich strategii przeciwdziałania emisjom i zobowiązań redukcyjnych już od marca 2015 roku.

COP20 w Limie z ponad 30-godzinnym opóźnieniem przyjął dwie niezwykle ważne decyzje przygotowujące grunt pod nowe porozumienie. Pierwsza z nich dotyczy elementów nowego porozumienia. Na podstawie uzgodnionych elementów, do maja 2015 roku zostanie opracowany i przekazany negocjującym państwom jego projekt. Druga decyzja, która była głównym powodem opóźnienia zamknięcia COP, to tzw. Apel o zintensyfikowanie działań na rzecz klimatu (ang. Lima Call for Climate Action). Głównym problemem w przyjęciu Apelu, wokół którego oscylowały ostatnie konsultacje ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami w rolach głównych, była kwestia jak różnicować zobowiązania państw w nowym porozumieniu. Państwa rozwijające się dążyły do jasnego zaznaczenia, że zobowiązania poszczególnych krajów powinny się różnić w zależności od ich rozwoju. Państwa rozwinięte starały się osłabiać różnicowanie na rzecz osiągnięcia sytuacji, gdzie każdy kraj wykonuje największy możliwy wysiłek w kierunku ochrony klimatu.

– W Limie zauważalny był cień bilateralnego porozumienia klimatycznego Chiny-USA, które podpisano kilka tygodni przed COP20. Pokazuje to, w której części świata znajduje się środek ciężkości globalnych negocjacji. – zauważył Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Klimatycznej, wiceminister środowiska Marcin Korolec.

Jak przekonuje Ministerstwo Środowiska, z punktu widzenia Polski, wszystkie cele wyznaczone na COP20 zostały osiągnięte. Społeczność międzynarodowa zrobiła kolejny krok w kierunku podpisania prawnie wiążącego nowego porozumienia klimatycznego, które ma w założeniu odejść od dotychczasowego sztywnego podziału na kraje biedne i bogate. Udało się również wypracować długo oczekiwany kompromis w ramach Unii Europejskiej, który umożliwi ratyfikację drugiego okresu rozliczeniowego Kioto przez wszystkie państwa członkowskie UE.

Szczególnym sukcesem polskiej delegacji było przyjęcie przez COP ministerialnej Deklaracji o Edukacji i Podnoszeniu Świadomości w formie decyzji ONZ – podkreśla resort środowiska. Przygotowana przez Polskę propozycja deklaracji została podjęta przez Prezydenta COP20 Manuela Pulgar-Vidala, a po uzgodnieniu jej treści ze stronami UNFCCC przyjęta w formie decyzji COP.

Redakcja reo.pl

źródło: MŚ
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here