Ministerstwo Energii za minimalną odległością dla wiatraków


Resort energiipoinformował Obserwator Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl, żepoprze regulacje ograniczające lokalizowanie farm wiatrowych w pobliżuzabudowań mieszkalnych.

 

„W ocenie Ministerstwa Energii uregulowanie zasadlokalizacji elektrowni wiatrowych oraz ich odległości od zabudowań jest sprawąniezwykle istotną z uwagi na liczne protesty mieszkańców” – poinformowałyObserwator Legislacji Energetycznej służby prasowe ministerstwa.

 

Ministerstwo podkreśla jednocześnie, że obszar planowania izagospodarowania przestrzennego energetyki wiatrowej, a także ustalanieminimalnych odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań nie leży w jego kompetencjach.

 

„Niemniej, w ocenie ministerstwa, lokalizacja elektrowniwiatrowych winna w każdym przypadku gwarantować zachowanie bezpiecznejodległości od najbliższych zabudowań ludzkich, a inwestycja niespełniającatakich kryteriów nie powinna być realizowana” – czytamy w odpowiedzi resortu.

 

W ubiegłym tygodniu projekt ustawy określającej minimalnąodległość farm wiatrowych od zabudowań mieszkalnych wnieśli do Sejmu posłowiePrawa i Sprawiedliwości.

 

Zgodnie z ich propozycją turbiny wiatrowe nie będą mogły powstawaćw odległości od zabudowań i działek mieszkalnych mniejszym, niżdziesięciokrotność ich wysokości. W praktyce chodzi o ok. 1,5 km. Zakazobowiązywać będzie także osoby, które chciałyby wybudować dom w mniejszejodległości od wiatraka.

 

Projekt ustawy przewiduje także, że turbiny wiatrowe niebędą mogły powstawać w oparciu o warunki zabudowy. Będą musiały także uzyskiwaćco dwa lata nowe pozwolenie na użytkowanie, wydawane przez Urząd DozoruTechnicznego, którego koszt każdorazowo ma wynosić do 1 proc. wartościinwestycji (ok. 150 tys. zł). Istniejące farmy wiatrowe będą musiały uzyskaćpozwolenie w ciągu roku od wejścia w życie ustawy, w przeciwnym razie ichwłaścicielom grozić będzie do dwóch lat więzienia.

 

 

Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl

fot. Bill Christian/CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here