Ministerstwo Energii: od 1 do 2 GW w fotowoltaice za 4 lata


Ministerstwo Energii chce do 2020 roku zwielokrotnićmoc elektrowni słonecznych w Polsce. Resort przekonały m.in. analizy PolskichSieci Elektroenergetycznych, które od dawna zwracały uwagę, że od rozwojufotowoltaiki może zależeć bezpieczeństwo energetyczne kraju.

─ Do 2020 roku chcielibyśmy mieć nie mniej, niż 1000 MW w fotowoltaice,chociaż PSE mówi, że to powinno być co najmniej 2000 MW ─ poinformował w środę na 6. Międzynarodowej Konferencji Fotowoltaiki wPolsce Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej.

{norelated}Ministerstwo Energiiwyciągnęło wnioski z raportu przygotowanego przez Polskie SieciElektroenergetyczne w ubiegłym roku, po konieczności wprowadzenia 20 stopniazasilania. Chociaż ograniczeniu dostaw prądu dotknęły blisko 2 tys.przedsiębiorstw, sam raport do dzisiaj pozostaje tajny. Jednak, jak w czerwcuujawnili dziennikarze portalu WysokieNapiecie.pl, jednym z jego kluczowychwniosków była konieczność rozwoju elektrowni fotowoltaicznych w Polsce. Specjaliści z PSE zajmujący się bezpieczeństwem pracy sieci przekonują,że ich moc już dzisiaj powinna wynosić przynajmniej 2000 MW.

Jak wynika z analiz portaluWysokieNapeicie.pl wzrost zapotrzebowania na moc w upalne letnie dni w 2015roku wynosił 1500 MW. Letnie szczyty zapotrzebowania odbiorców niemal dokładniepokrywają się z krzywą generacji energii w panelach solarnych. Jednocześnie wtakie dni niemal nie ma wiatru, który mógłby napędzać turbiny wiatrowe (5,7 GWmocy zainstalowanej), a jednocześnie coraz częściej problem z chłodzeniem mająelektrownie węglowe (ubytki sięgają nawet 2-3 GW).

Ministerstwo Energii chce dostarczyćpotrzebne moce solarne za pomocą wsparcia w nowym systemie – aukcjach OZE. Wygrywaćw nich będą „zielone” elektrownie wymagające jak najmniejszego wsparcia zkieszeni odbiorców. Już w tym roku ME chce zakontraktować energię zprzynajmniej 100 farm fotowoltaicznych rozsianych po Polsce o łącznej mocy ok.100 MW.

Resort  nie przedstawił jeszczeprojektu rozporządzenia pokazującego jakie moce chce zakontraktować w przyszłymroku, jednak jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, będzie to najprawdopodobniej300 MW w fotowoltaice. ME także w kolejnych 2-3 latach chce zamawiać naaukcjach podobne wolumeny tak, aby do 2020 roku przekroczyć przynajmniej 1 GW.

Przynajmniej, bo rozważany jest takżescenariusz, w którym zamawianych będzie coraz więcej mocy, aby dzięki nimograniczyć rosnące ryzyko niezrealizowania celu 15% udziału energii ze źródeł odnawialnych w 2020 roku. Ile może kosztować podatników brak jego osiągnięcia? o tym w dalszej części artykułu naportalu WysokieNapiecie.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here