Minister rozwoju: OZE? Poczekajmy, aż stanieją


Energia odnawialna jest bardzo ważna, ale nie ma co śpieszyćsię z jej rozwojem w Polsce, lepiej poczekać, aż technologia ta stanieje –wynika ze słów ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.

 

Rozwój innowacyjnych firm, zwiększanie eksportuzaawansowanych technologicznie towarów, zrównoważony rozwój – takie m.in. sącele Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wydawać by się mogło, że wplany te doskonale wpisuje się rozwój krajowej energetyki odnawialnej. Nicbardziej mylnego.

 

Chociaż świat pogodził się z koniecznością przeprowadzeniatransformacji energetycznej i odchodzenia od paliw kopalnych, w Polsce politycy– zresztą nie tylko obecnego rządu – próbują zaklinać rzeczywistość. Zamiaststanąć do wyścigu technologicznego – w którym moglibyśmy jeszcze znaleźć swojemiejsce – przyjmujemy kolejne zmiany prawne ograniczające możliwość rozwojutego sektora energetycznego. A politycy swoimi wypowiedziami skuteczniezniechęcają przedsiębiorców (zarówno polskich, jak i zagranicznych) do inwestycjiw tym kraju.

 

Zdaniem wicepremiera Mateusza Morawieckiego energiaodnawialna wprawdzie jest bardzo ważna, ale nie ma sensu pozyskiwać jej więcej,niż wymaga od nas tego Unia Europejska. Lepiej poczekać, aż technologie OZEstanieją.

 

– Nie chcemy pozyskiwać jej więcej, ale nie dlatego, żejesteśmy wrogami energii odnawialnej. Uważamy, że postęp w tym zakresie jesttak ogromny, że być może turbiny czy panele fotowoltaiczne, które będziemyinstalować za pięć lat, kiedy przyjdzie kolejna perspektywa i kiedy przyjmiemynastępne obowiązki na siebie, będą dwa razy tańsze, tak jak dzisiaj są dwa razytańsze niż były pięć lat temu – powiedział, cytowany przezRynekInfrastruktury.pl, minister rozwoju Mateusz Morawiecki podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

 

W takiej sytuacji trudno oczekiwać, by w Polsce rozwijały się innowacyjne firmy z sektora energetyki odnawialnej. Pozostaje nam tylkoobserwować, jak świat w tym wyścigu ucieka nam jeszcze bardziej. A my poczekamy, aż wszystko stanieje i pozwolimy wtedy zarobić innym.

 

REO.pl

Źródło: RynekInfrastruktury.pl

fot. MR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here