Mieszkańcy Miasta i przyjeżdzający! – rosną wasze szanse w konkursie ECO-MIASTO


– Ach, gdyby jeszcze dostać kilka dni – myślą – jakże często osoby przygotowujące się do startu w  konkursach. W tej rywalizacji  osób jest znacznie więcej, bo startują całe miasta. Taki bonusowy czas na jeszcze lepsze przygotowanie zgłoszeń przyznali im organizatorzy konkursu z okazji okrągłej – piątej – edycji  ECO-MIASTA. Serwis REO.pl kibicuje startującym miejscowościom co roku. A w tym, do 22 października 2017 roku zbierane będą zgłoszenia od, chyba uradowanych, mieszczan. Bo szanse na świetne zaprezentowanie, postawionych w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, inwestycji zdecydowanie wzrosły!

Większość ludzi żyje w miastach. 

Miasta, których rozwój powoduje rosnącą presję na środowisko, są zarazem centrami innowacji. Potencjał innowacyjny ośrodków miejskich, będąc impulsem dla rozwoju gospodarczego, tworzy szansę realizacji potrzeb mieszkańców, przy jednoczesnym poszanowaniu potrzeb i możliwości środowiska. Jak rozwijać miasta, nie zwiększając jednocześnie presji na środowisko? Jakie innowacje wprowadzać? Jak podnosić jakość życia mieszkańców w kontekście życia w zdrowym i przyjaznym środowisku? Sporej dawki wiedzy na ten temat spodziewać się można, od realiaztorów zwycięskich projektów, które poznamy na konferencji w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, a także z przebiegu jej samej. Zanim jednak 8 i 9 listopada tego roku spotkają się uczestnicy konkursu, jurorzy i wybitni specjaliści (m.in w dziedzinach urbanistyki, ekologii, zrównoważonego rozwoju, architektury, infrastruktury i klimatu) nadejść muszą zgłoszenia, startujących w konkury, starszych i młodszych, większych i mniejszych skupisk ludzkich z terenu RP.


PPP, to Partnerstwo publiczno-prywatne. 

To klucz do lokalnych sukcesów, w które wierzą zarówno przedsiębiorcy opracowujący projekty od strony biznesowej, jak i przedstawiciele samorządów, którzy uruchamiają formalne ramy do jego sprawnego przeprowadzenia. Choć tak naprawdę, podział kompetencji, aż tak mocno zarysowany nie jest. Im projekt bardziej “grzeje” wspólną ekipę realizującą go, tym więcej pracy za dwie strony przez obie strony. No i oczywiściwe więcej satysfakcji. Jeśłi obiekt wychodzi, choćby w 80 – 90 % w stosunku do tego, co przewidywały piękne marzenia i solidne plany, to osoby odpowiedzialne, ale i zwykłych mieszkańców miast w których wyrósł, rozpiera duma. I chcieliby pochwalić się “nowym w mieście” przed resztą kraju. Mając to, właśnie, na uwadze powołano swoisty Bank Miast XXI wieku, czyli konkurs ECO-MIASTO. Nazwa mówi wszystko, nie chodzi o byle projekty, dyskoteki, pomniki, czy browary, ale o inwestycje mające charakter ekologiczny, realizujący założenia programu zrównoważonego rozwoju. To dobra wiadomość, że w tym roku wydłużono czas przyjmowania zgłoszeń.  Dobrze, że dzięki temu zobaczymy efekt większej liczby działań w tej bardzo mądrej formule inwestycyjnej. System zgłaszania, to nie wysłanie pocztówki ze zdjęciem obiektu, a przejście przez dość żmudną procedurę kwalifikacyjną. Tak więc włodarze miast wraz z lokalnym biznesem, będą mogli zaprezentować się jeszcze lepiej, aby nie zostać niezauważonymi, jeśłi przedsięwzięcie faktycznie się udało. Wczoraj dostaliśmy oficjalne potwierdzenie, że do końca odbioru zgłoszeń dodano jeszcze tydzień. Absolutnie ostateczna data to w tym roku 22 paździenika.

Inwestowanie w rozwiązania z zakresu rozwoju zrównoważonego może przynieść miastu wiele korzyści. 

W długoterminowej perspektywie często pozwala na oszczędności, a nowoczesne technologie sprzyjają oszczędzaniu zasobów naturalnych i są przyjazne dla środowiska. Energooszczędne, przyjazne dla środowiska inwestycje zdecydowanie wpisują się w tę koncepcję. W tym roku odbywa się już piąta edycja projektu ECO-MIASTO, promującego tę ideę oraz nagradzającego miasta, które najlepiej ją realizują.

Rywalizacja przebiega w sześciu kategoriach: 

1. mobilność zrównoważona
2. gospodarka wodna
3. gospodarka odpadami
4. efektywność energetyczna budynków
5. systemy energetyczne 
6. zieleń miejska a jakość powietrza. 

Zgłoszenia do konkursu można przesyłać za pomocą formularzy (do kazdej kategorii innego) dostępnych na stronie www.eco-miasto.pl.

Jakie korzyści odnoszą startujące w konkursie metropolie?

W ramach PPP samorządy i prywatni inwestorzy nawiązują wieloletnią współpracę, dzięki której możliwe jest zapewnienie mieszkańcom miasta czy gminy nowoczesnej infrastruktury. Powstaje ona z wykorzystaniem zaawansowanych technologii i know-how partnera. Ze względu na czas trwania tego rodzaju umów partner prywatny jest odpowiedzialny za jakość i poprawne funkcjonowanie inwestycji jeszcze wiele lat po jej ukończeniu. Korzyścią dla niego jest natomiast gwarancja stałego popytu na jego usługi nawet przez okres kilkudziesięciu lat. Rozwój PPP wspierany jest przez rząd, który w lipcu przyjął w tym celu specjalny dokument.

Kto za tym wszystkim stoi?

Koncepcję zrównoważonego rozwoju polskich miast promuje projekt ECO-MIASTO. Organizatorami projektu są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa. ECO-MIASTO jest realizowane we współpracy z RENAULT Polska, SAUR Polska, Saint-Gobain, SUEZ Polska, ENGIE oraz Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy i TIRU, a także Wspólnie – Fundacją LafargeHolcim.

Paweł Sito / mat. konkursowe


fot. Pixabay


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here