MiCROSOL, czyli jak zapewnić dostęp do energii elektrycznej, wody pitnej i ogrzewania

Konsorcjum realizujące projekt MiCROSOL przedstawiło swoje pierwsze rozwiązania dotyczące ustandaryzowanej technologii modułowej, zapewniającej jednocześnie dostęp do energii elektrycznej, wody pitnej i ogrzewania przeznaczonej dla niewielkich zakładów produkcyjnych na obszarach wiejskich o dużym nasłonecznieniu – zwłaszcza w Afryce.

Konsorcjum realizujące projekt MiCROSOL zainaugurowało pierwsze pokazy rozwiązań z zakresu pozyskiwania energii dla mikrozakładów przemysłowych znajdujących się na dole piramidy ekonomicznej. Pokaz odbył się w ośrodku Komisji ds. Alternatywnych Źródeł Energii oraz Energii Atomowej (Alternative Energies and Atomic Energy Commission – CEA), położonym we francuskiej miejscowości Cadarache. W uroczystości uczestniczył Christian Bonnet, dyrektor centrum CEA w Cadarache; Bruno Lechevin, prezes francuskiej Agencji Ochrony Środowiska i Zarządzania Energią – ADEME; Gilles Vermot Desroches, Senior Vice-President ds. zrównoważonego rozwoju w Schneider Electric; Frédéric Conchy, przewodniczący rady nadzorczej w Exosun; Charles Agueh, przewodniczący rady nadzorczej w EcoLabs oraz Pradeep Monga, Dyrektor Biura ds. Energii i Zmiany Klimatu w UNIDO – Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego.

Projekt MiCROSOL ma na celu opracowanie jednej, ustandaryzowanej technologii modułowej, zapewniającej jednocześnie dostęp do energii elektrycznej, wody pitnej i ogrzewania, przeznaczonej dla niewielkich zakładów produkcyjnych na obszarach wiejskich o dużym nasłonecznieniu – zwłaszcza w Afryce. Rozwiązanie ma opierać się na zasadzie równoległego wytwarzania elektryczności i ciepła, dzięki nowatorskiemu zastosowaniu technologii, która jest już powszechnie stosowana w słonecznych układach termodynamicznych. W przedsięwzięciu skupiono się na ograniczeniach projektowych systemów magazynowania ciepła, w których wykorzystano wyłącznie produkty przyjazne dla środowiska.

– MiCROSOL jest kluczowym projektem Schneider Electric realizowanym w ramach strategii tworzenia wszechstronnych, zintegrowanych rozwiązań, zapewniających energię dla społeczności, znajdujących się na dole piramidy ekonomicznej. Dzięki aktywnej współpracy z młodymi, innowacyjnymi firmami francuskimi, zdołaliśmy opracować technologię, która zaspokaja potrzeby mikrozakładów, a jednocześnie umożliwia francuskim przedsiębiorstwom eksportowanie najwyższej jakości rozwiązań – powiedział Gilles Vermot Desroches, Senior Vice-President ds. zrównoważonego rozwoju w Schneider Electric, lidera projektu.

Trzyletni projekt MiCROSOL został zainicjowany w listopadzie 2011 r., przy budżecie wynoszącym 10,9 mld euro, pod przewodnictwem Schneider Electric. Firma koordynuje specjalistyczne prace prowadzone przez pozostałych ośmiu partnerów i organizacje badawcze: francuską CEA (Komisję ds. Alternatywnych Źródeł Energii oraz Energii Atomowej), Exoès; Exosun; Laboratorium Energii, Mechaniki i Elektromagnetyzmu na Uniwersytecie Paris Ouest, Laboratorium Energii i Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej na Uniwersytecie Lorraine oraz firmy Sophia-Antipolis Energy Development; Stiral i TMW. MiCROSOL korzysta ze wsparcia finansowego francuskiej Agencji Ochrony Środowiska i Zarządzania Energią – ADEME, otrzymując w ramach strategii inwestycyjnej Future Investments, grant oraz zaliczkę w wysokości 5,1 mln euro. Zgodnie z wymogami programu konkursowego Solar 2011 Call for Expressions of Interest, zorganizowanego przez agencję, projekt musi zakończyć się prezentacją kompletnego rozwiązania, które zostanie włączone do strategii rozwoju solarnych technologii termodynamicznych do roku 2050 oraz dla francuskiego przemysłu.

Konsorcjum planuje założenie pierwszej instalacji pilotażowej w Afryce w 2014 r. oraz rozpoczęcie fazy komercjalizacji w 2015 r.

Redakcja reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here