Miasto ma być dla ludzi

Jak będą wyglądały metropolie przyszłości?

Masdar, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Trzy lata samotnej drogi przez miasta przyszłości z nominacją do nagrody TRAVELER dla książki roku. Paulina Wilk – Pojutrze. O miastach przyszłości.

Połowa ludzkości żyje w miastach. Tam właśnie najlepiej widać, jak przeszłość i teraźniejszość spotyka się z przyszłością. Komfort, jakość życia zależy więc w ogromnym stopniu od tego, jakie wartości towarzyszą ich rozwojowi.

Książka Pauliny Wilk to podróż przez miasta świata. Patrzymy na codzienność ich mieszkańców. Obserwujemy, jak toczy się życie. Poznajemy ich opinie, troski. Jesteśmy tam. Relacja z podróży miesza się z myślami autorki, które przeskakują od zwykłych trosk samodzielnej globtroterki do różnych wizji miast przyszłości.

Tych wizji jest dziewięć. Tyle, ile odwiedzonych przez nią miast. Zestawienie ponurej nieraz rzeczywistości z tym, jak mogłoby być, gdybyśmy bardziej wsłuchiwali się w koncepcje wizjonerów, wywołuje w czytelniku złość. Pojawia się nieznośny dyskomfort, który zaczyna brzęczeć jak mucha.

Nieznośne jest to, że tak rzadko podejmuje się projekty wymyślone przez wizjonerów dziesiątki, a nawet i sto lat temu. No, może poza koncepcją miasta-ogrodu, która coraz częściej wcielana jest w życie.

Nic dziwnego, że i w Polsce intensywnie rozwijają się ruchy miejskie. Że lokalni aktywiści poczynają dopominać się o rozwiązania przyjazne dla mieszkańców, a niekoniecznie dla deweloperów, biznesu, który dba tylko o to, by siła robocza była blisko i dostępna. Nie dla transportu, nie dla przemysłu. Miasto ma być dla ludzi.

 

Kliknij, aby oddać głos

Czego powinniśmy oczekiwać od władz miejskich? Książka Pojutrze. O miastach przyszłości otwiera oczy właśnie na to.

Dlatego będziemy do niej wracać, podejmując na REO tematykę miast przeszłości. Miast XXI wieku.

Tymczasem, gratuluję autorce zasłużonej nominacji i zachęcam do lektury.

Dorota M. Zielińska
Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem. REO to dla mnie nowe wspaniałe miejsce na Ziemi. Odpowiadam tu głównie za działkę oze-energetyczną. Uwielbiam zagadki słowne, kalambury i skrablowe pojedynki na słowa. Masz ciekawy temat? Napisz do mnie: dorota.zielinska@reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here