Miasta przygotują się do zmiany klimatu


Kilkadziesiąt miast powyżej 100 tys. mieszkańców – w ramachkoordynowanego przez resort środowiska programu – ma przygotować planyadaptacji do zmian klimatu – informuje MŚ. Pozwolą one sięgnąć aglomeracjom popieniądze z UE na proklimatyczne inwestycje.

 

Ministerstwo podało w komunikacie, że w czwartek w obecnościwiceministra środowiska i pełnomocnika rządu ds. polityki klimatycznej PawłaSałka podpisana została umowa na realizację projektu “Opracowanie planówadaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”.

 

“Miejskie Plany Adaptacji to pierwszy w Europie projektadaptacji do zmian klimatu organizowany na taką skalę. Jego efektem będzieprzygotowanie planów adaptacji dla 44 miast – partnerów projektu” -dodano. Wśród nich są m.in.: Bielsko Biała, Chorzów, Gliwice, Kraków, Lublin,Opole, Wrocław czy Zielona Góra.

 

Resort wyjaśnił, że celem projektu jest przeprowadzenieanalizy podatności każdego z miast na zmiany klimatu i zaplanowanie działańadaptacyjnych do stwierdzonych zagrożeń. Ma to się również przyczynić dopoprawy bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców. Dzięki takim planom, miastabędą mogły też sięgnąć po pieniądze unijne na inwestycje proklimatyczne.

 

“Adaptacja do zmian klimatu nie jest wysiłkiemjednorazowym, jest nieprzerwanym cyklem przygotowań, działań i oceny efektów.Zmiany klimatyczne są problemem, którego nie można zostawić następnemupokoleniu” – podkreślił, cytowany w komunikacie, minister środowiska JanSzyszko.

 

Ministerstwo informuje ponadto, że w ramach projektuzaplanowana jest też szeroka kampania informacyjno–edukacyjna.PAP

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here