MG: Mikro- i małe instalacje czekają już tylko na określenie poziomu cen


W uzgodnieniach rządowych dotyczących wsparcia OZE jest już zgoda na ceny gwarantowane dla mikro- i małych instalacji tego typu, jednak w porównaniu z pierwotnym projektem zostaną one zmienione – wynika z wypowiedzi dyrektora departamentu OZE w ministerstwie gospodarki Janusza Pilitowskiego.

– W kwestii wsparcia mikro- i małych instalacji jest zgoda na feed-in tariff [ceny gwarantowane], pozostaje tylko sprawa określenia poziomów tego wsparcia – powiedział Pilitowski w kuluarach debaty nt. energetyki prosumenckiej, zorganizowanej przez “Politykę” i “Procesy Inwestycyjne”.

Ze słów dyrektora wynika, że proponowane w pierwotnym projekcie gwarantowane ceny odbioru energii z takich źródeł, przynajmniej z instalacji fotowoltaicznych, będą obniżone. – Nie przywiązywałbym się do wyjściowych cen – powiedział.

To, że prace nad ustawą o OZE zmierzają w kierunku obniżenia wsparcia dla fotowoltaiki, zasugerował wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski na konferencji o OZE, zorganizowanej przez Ośrodek Analiz Politologicznych UW. – Wciąż stawiamy pytanie, czy jesteśmy w stanie zapłacić powyżej 1 zł za 1 kWh – powiedział.

Gawłowski podkreślił jednak, że bez systemu dopłat do OZE nie powstanie żadna instalacja, bo najtańsze jest wytwarzanie energii z węgla.

W kuluarach konferencji wiceminister powiedział już wprost, że prace prowadzą do obniżenia wsparcia dla fotowoltaiki.

Proponowane w projekcie gwarantowane ceny za 1 MWh dla mikro- i małych instalacji OZE, o mocy odpowiednio do 40 kWe i do 200 kWe, uwzględniające wsparcie, wynoszą od 450 zł do 1300 zł. Ogólna zasada jest taka, że mniejsze instalacje mają wyższe ceny odbioru energii.

Dla fotowoltaiki proponowane pierwotnie ceny wynoszą od 1100 zł do 1300 zł za MWh.

 

Marcin Zaremba

Wsparcie dla fotowoltaiki ma zostać ograniczone, fot. Edmund Tse/CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here