MG i PSE rozmawiały o OZE z Meklemburgią-Pomorzem Przednim

Ministerstwo Gospodarki rozmawiało z premierem niemieckiego kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie o rozwoju współpracy gospodarczej, szczególnie w zakresie odnawialnych źródeł energii. Z polskiej strony w rozmowach uczestniczył m.in. wiceminister Jerzy W. Pietrewicz oraz prezes PSE Henryk Majchrzak – wynika z informacji MG.

W opinii wiceministra, Polska może skorzystać z doświadczeń Meklemburgii w sektorze produkcji energii ze źródeł odnawialnych. – Widzimy też możliwość szerszej współpracy technologicznej naszych firm i ośrodków naukowych, szczególnie w obszarze informatyki, ochrony środowiska i obecności na rynkach trzecich – powiedział Pietrewicz.

Wiceszef resortu gospodarki zapewnił także że Polska wypełni zobowiązania wynikające z unijnego pakietu klimatycznego, w tym osiągnięcie 20 proc. udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym. – Dlatego zmieniliśmy ostatnio zasady wsparcia OZE, które znajdą się w odrębnej ustawie. Mam nadzieję, że przyjmiemy ją jeszcze w tym roku – dodał.

Wiceminister podkreślił, że polska i niemiecka gospodarka szczególnie pod kątem polityki energetycznej jest do siebie bardzo zbliżona. – Wynika to m.in. z wysokiego udziału węgla brunatnego i paliw naftopochodnych w miksie energetycznym Niemiec oraz udziału energochłonnych przemysłów – wyjaśnił.

Meklemburgia-Pomorze Przednie to kraj niemiecki kraj związkowy graniczący z Polską na północy. W dziedzinie OZE, M-PM jest jednym z liderów w Niemczech.

 

MZ
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here