MG: „Duży trójpak” ma trafić pod obrady RM w ciągu kilku tygodni


Ministerstwo Gospodarki liczy na to, że tzw. duży trójpak energetyczny, który ma m.in. zawierać regulacje dotyczące systemu wsparcia odnawialnych źródeł energii (OZE), trafi pod obrady całego rządu w ciągu kilku tygodni, po zakończeniu prac komitetu „energetycznego” i komitetu stałego RM – wynika z wypowiedzi Macieja Kapalskiego, głównego specjalisty departamentu OZE w MG.

– Myślę, że w najbliższym czasie, w ciągu kilku tygodni przejdziemy do kolejnego etapu, czyli skierowania i rozpatrzenia projektu przez Radę Ministrów, a w konsekwencji – po jego rozpatrzeniu – przekazania „dużego trojaku” do Sejmu w celu dalszych prac legislacyjnych – powiedział Kapalski na konferencji nt. biogazowni w Polsce zorganizowanej przez PBA, PIGEO i UPEBI.

Według niego komitet energetyczny pod przewodnictwem wicepremiera Piechocińskiego obecnie „toczy debaty” w zakresie nowego systemu wsparcia. Są to decyzje o charakterze politycznym. – Wydaje się, że możliwość zakończenia tej dyskusji, wypracowania kompromisu i zatwierdzenia „dużego trójpaku” przez stały komitet RM są kwestią nieodległej przyszłości – dodał.

W ubiegłym tygodniu portal wnp.pl zacytował Andrzeja Czerwińskiego, posła PO, wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki i przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki, który powiedział, że w optymistycznym scenariuszu przekazanym przez ministra gospodarki, tzw. duży trójpak energetyczny powinien obowiązywać od połowy przyszłego roku.

Kapalski z MG w odpowiedzi na pytanie o termin wejścia stwierdził jedynie, że wejście w życie, będzie zależało od Sejmu, który w kolejnym etapie będzie się zajmować „trójpakiem”.

Przedstawiciel z MG nie chciał się także wypowiedzieć, czy nowy system wsparcia OZE, który ma ulec zmianie będzie polegał na systemie aukcyjnym typu holenderskiego, w miejsce systemu „zielonych certyfikatów”.

– Są to decyzje o charakterze politycznym i dyskusja jest przedwczesna. Myślę, że w okresie kilkunastu dni do kilku tygodni [można liczyć] na poznanie wyników prac komitetu „energetycznego” – powiedział jedynie.

W lipcu 2012 roku, po prezentacji projektu ustawy o OZE, MG zapowiadało wejście „dużego trójpaku” na początku 2013 roku. Potem, gdy ten termin stał się nierealny – na początku 2014 roku.

Obecnie termin połowy 2014 roku też wydaje się zagrożony.

 

Marcin Zaremba

fot. greenhitma/sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here