MG chce "godziwego" zwrotu dla inwestujących w OZE


Ministerstwo Gospodarki podtrzymuje deklarację, aby na koniec I kwartału został przekazany do parlamentu tzw. trójpak energetyczny, zawierający projekt ustawy o OZE, poinformował dyrektor Janusz Pilitowski podczas 4 Międzynarodowego Kongresu Energii Odnawialnej greenPower 2013. Z jego słów wynika, że resort, choć zweryfikuje tzw. współczynniki korekcyjne decydujące o wysokości wsparcia poszczególnych technologii OZE, jest za “godziwym” zwrotem dla inwestorów.

– Intencją Ministerstwa Gospodarki jest to, aby na koniec pierwszego kwartału ‘trójpak’ został przekazany do parlamentu. Zadanie wydaje się możliwe do wykonania – powiedział Pilitowski na kongresie greenPower 2013. Dyrektor podkreślił, że bardzo ważne jest aby uzgodnienia na poziomie rządowym doprowadziły wkrótce do wypracowania odpowiednich rozwiązań i ustalenia ostatecznego kształtu ustaw z “trójpaku”.

Pilitowski poinformował, że MG chce rozwijać poszczególne technologie, przyjmując najbardziej efektywny model wspierania OZE. Oznacza to m.in. zróżnicowanie wsparcia poszczególnych źródeł OZE, w odróżnieniu od obecnego systemu.

– Jeśli chcemy wspierać poszczególne technologie, to wspierajmy je w takim wymiarze, w jakim jest niezbędne, aby inwestorzy mogli uzyskać godziwy zwrot – podsumował. Zaznaczył, że obecnie resort gospodarki pracuje nad tym, aby dokonać weryfikacji współczynników korekcyjnych dla różnych technologii.

– To, co było przedstawione w październiku [dane do projektu “trójpaku”], to historia – powiedział. Dodał, że od tamtej pory sytuacja, dotycząca m.in. postępu technologicznego, uległa istotnej zmianie.

W ówczesnym projekcie, bazującym na parametrach technologicznych i ekonomicznych z I kw 2012 roku, MG zakładało m.in. IRR na poziomie 12-16 proc., a stopę kredytu na 8 proc.

 

Marcin Zaremba

fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here