MG: Aukcje dla nowych OZE, „stare” współspalanie z 50-proc. wsparciem, duża hydroenergetyka bez wsparcia

Ministerstwo Gospodarki, które ma we wtorek zaprezentować nowy model wsparcia OZE, proponuje aby wsparcie dla “starych” instalacji pozostało bez zmian, z wyjątkiem hydroenergetyki powyżej 1 MW która już nie będzie wspierana oraz współspalania, które ma otrzymać 50 proc. wsparcia – wynika z relacji PAP ze spotkania z wiceministrem Pietrewiczem. Dla nowych instalacji OZE MG przewiduje aukcje.

W poniedziałek Pietrewicz poinformował, że największą zmianą w systemie wsparcia OZE będzie wprowadzenie aukcji w miejsce zielonych certyfikatów. MG proponuje oddzielne aukcje dla dwóch grup – o mocy poniżej i powyżej 1 MW.

Wsparcie uzyska podmiot, który zaproponuje najniższą cenę za dostarczaną energię. Cena ustalona podczas aukcji ma być stała i obowiązywać przez 15 lat.

Ministerstwo Gospodarki zaprezentuje nowy schemat wsparcia OZE we wtorek. Tydzień temu projekt wsparcia OZE omówił Międzyresortowy Zespół do spraw Realizacji Polityki energetycznej Polski do 2030 roku.

Zespół zarekomendował utrzymanie obecnego wsparcia dla istniejących instalacji odnawialnych źródeł energii, co pozwoli zachować prawa nabyte wszystkich producentów energii elektrycznej z OZE ‘do momentu wejścia w życie ustawy w tym zakresie’.

Członkowie Zespołu poparli również propozycje rozwiązań umożliwiających rozwój energetyki prosumenckiej w mikro i małych instalacjach, dzięki czemu każdy może zostać zarówno producentem jak i odbiorcą, a wytworzoną w ten sposób energię będzie mógł w pierwszej kolejności wykorzystać do własnych potrzeb.

Ostatnio przedstawiciel MG zapowiadał, że resort liczy na to, że tzw. duży trójpak energetyczny, który ma m. in. zawierać regulacje dotyczące systemu wsparcia odnawialnych źródeł energii (OZE) trafi pod obrady całego rządu w ciągu kilku tygodni, po zakończeniu prac komitetu (zespołu) ‘energetycznego’ i komitetu stałego RM.

W piątek minister rolnictwa Stanisław Kalemba poinformował w Sejmie, że według obecnego harmonogramu ustawa o OZE ma być uchwalona do końca 2013 roku.

 

Marcin Zaremba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here