Meksyk: największa farma wiatrowa w Ameryce Łacińskiej coraz bliżej realizacji


MeksykańskiDepartament Energii poinformował we wtorek o zabezpieczeniu zarównofinansowania, jak i dostawy turbin do planowanej budowy największej w AmeryceŁacińskiej farmy wiatrowej o mocy 424 MW. Przedsięwzięcie ma zostać ukończone w2019 roku.

Farmawiatrowa o nazwie Reynosa III Set ma zostać wybudowana w Meksyku przywykorzystaniu turbin duńskiego producenta Vestas. Firma w tym samym czasiezapowiedziała, że dostarczy ponad 120 turbin V136, każda o mocy 3.45 MW, razemz 15-letnim serwisem gwarancyjnym. Właścicielem projektu jest firma ZumaEnergia, a łączna jego wartość wyniesie 642 milionów USD. Projekt zostałwybrany na drugiej aukcji energii odnawialnej w Meksyku rok temu. Pozostałeprojekty, które wygrały selekcję na tej aukcji składają się z farm wiatrowych isłonecznych i łączne dostarczą energii elektrycznej o mocy 964 MW.

MeksykańskiDepartament Energii poinformował, że finansowanie na łączny wolumen projektów zostatniej aukcji zostało zabezpieczone przez państwowe banki rozwoju. Banki Nafin,BancoMext i Banobras udzielą deweloperom projektów kredytów na preferencyjnychwarunkach.

Meksykprzyjął ambitne plany rozwoju energetyki odnawialnej w kraju. Obecnie, jej udziałw krajowym miksie wytwarzania oscyluje na poziomie około 25%, z czego głównychźródłem jest energia wodna. Według planów rządowych, w 2040 roku udział OZE mawynieść 37%, z czego 24% ma pochodzić z energii wiatrowej i słonecznej.

Agata Skrzypczyk

fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here