ME proponuje podwyższenie obowiązku OZE


Ministerstwo Energiiskierowało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia dot. podwyższeniaobowiązku umorzenia świadectw pochodzenia z energii odnawialnej. Konsultacjepubliczne potrwają do 2 sierpnia br.

Zgodnie z projektem rozporządzenia obowiązek OZE ma wzrosnąćz obowiązującego w tym roku poziomu 15,40% do wysokości 17,50% w 2018 roku. Choćwciąż będzie to mniej niż 19,35% wpisane do ustawy o OZE w art. 59 pkt 1. Zkolei dla błękitnych certyfikatów obowiązek ma nieznacznie spaść – z 0,60 w tymroku do 0,50%. W sumie wielkość ogólnego obowiązku OZE w przyszłym roku mawynieść 18% i będzie wyższa o 1 punkt procentowy od wartości wskazanej wrozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 18 października 2012 r.

W opinii projektodawcy wielkość przedmiotowego udziału łącznie na poziomie18% wynika z konieczności zabezpieczenia interesów odbiorców końcowych energiielektrycznej przed zbyt gwałtownym wzrostem cen energii elektrycznejwynikającej ze wsparcia rozwoju OZE oraz uwzględnia dodatkowo odpływ podmiotówz systemu tzw. zielonych certyfikatów do systemu aukcyjnego oraz jednocześnieuwzględnia niskie ceny zielonych certyfikatów.

Konsultacje publiczne potrwają do 2 sierpnia br.

Projekt rozporządzenia dostępny jest TUTAJ

REO.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here