ME nie zwiększy obowiązku OZE


Mimo apelów branży Ministerstwo Energii nie zamierzazwiększyć obowiązku OZE na 2017 rok. Jak uzasadnia resort, decyzja ta wynika ztroski o wydatki Polaków na energię…

 

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o OZE obowiązek OZE w 2017roku miał zostać podniesiony do 19,35 proc. dla wszystkich instalacji opróczbiogazowni rolniczych, dla których przewidziano dodatkowe 0,65 proc. Opublikowanyna początku sierpnia br. projekt rozporządzenia obniżył te wartości odpowiedniodo 15,5 i 0,5 proc.

 

Obniżenie planowanego obowiązku OZE poruszyło branżę, któraw związku z m.in. dramatycznym spadkiem cen zielonych certyfikatów, jest już itak w bardzo trudnej sytuacji. O podwyższenie obowiązku OZE apelowały stowarzyszeniabranżowe, jak Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej czyTowarzystwo Małych Elektrowni Wodnych, oraz banki.

 

„Zaproponowane wysokości obowiązku OZE nie przyczynią się (…)do oczekiwanej przez branżę i banki finansujące niezbędnej poprawy warunkówfunkcjonowania istniejących projektów OZE, a co więcej, spowodują wręczpogłębienie kryzysu wynikającego z utrzymującej się od kilku lat nadpodażyzielonych certyfikatów na rynku” – pisał w swojej opinii Bank Ochrony Środowiska.

 

Mimo apeli wielu środowiska resort energii nie zdecydowałsię na podwyższenie obowiązku OZE na 2017 rok. Zgodnie z najnowszą wersjąprojektu rozporządzenia, skierowaną do Komisji Prawniczej, obowiązek OZE będziewynosił 0,6 proc. proc. dla biogazowni i 15,4 proc. dla pozostałych instalacjiOZE.

 

Jak uzasadnia ministerstwo, decyzja ta wynika z „koniecznościzabezpieczenia interesów odbiorców końcowych energii elektrycznej przed zbytgwałtownym wzrostem cen energii elektrycznej wynikającej ze wsparcia rozwojuodnawialnych źródeł energii”. Warto w tym miejscu przypomnieć, że rząd zagwarantował już spore podwyżki za energię elektryczną w przyszłym roku – 96 zł rocznie będzie na kosztować tzw. opłata przejściowa będącej wsparciem dla państwowych koncernów energetycznych.

 

 

REO.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here