ME: możliwy kompromis dotyczący jakości paliw


W sprawie rozporządzenia dotyczącego jakości paliw możliwyjest kompromis – wynika z wypowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiegodla PAP.

W poniedziałek radio RMF FM podało – powołując się nadokumenty, do których dotarło, że Ministerstwo Środowiska krytykuje resortenergii za niewystarczające działania w sprawie zwalczania smogu. Zastrzeżeniadotyczą m.in. poprawek do ustawy o monitorowaniu jakości paliw używanych doogrzewania.

Według radia chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie węglabrunatnego z powszechnego użycia w przydomowych piecach, bo to właśnie jegospalanie najbardziej wpływa na zanieczyszczenie powietrza. Z dokumentów resortuśrodowiska wynika też, nie godzi się ono na używanie w projekcie ustawy nazw”ekogroszek” i “ekomiał”, bo to potoczne nazwy, któresugerują, że ich spalanie jest bezpieczne.

– Myślę, że konsultacje doprowadzą do kompromisowegorozwiązania. Dążymy do tego – na ile możemy i dysponujemy środkami – bymonitorować i wywoływać niektóre zjawiska proekologiczne, ale my się tymzajmujemy bardziej gospodarczo – powiedział PAP Tchórzewski.

Jak zaznaczył, resort energii podchodzi do kwestii jakościpaliw “raczej ewolucyjnie niż rewolucyjnie”.

Nowe przepisy, jak tłumaczy resort energii, mają ograniczyćnapływ niesortowanego węgla do Polski. Chodzi głównie o węgiel zza wschodniejgranicy. Do listopada ub.r. do Polski sprowadzono łącznie 7,2 mln ton węgla -najwięcej, bo ponad 4,6 mln ton – z Rosji. Przepisy mają też uporządkować rynekpaliw stałych w naszym kraju i pozwolić konsumentom uzyskać informacje, jakiwęgiel kupują. Producenci będą zobligowani do posiadania charakterystykijakościowej przekazywanych do sprzedaży paliw stałych.

Z Rosji napływa do Polski węgiel niesortowany, zawierającyzarówno miały, jak i węgiel lepszych gatunków, tzw. gruby i średni, o wyższejwartości energetycznej. Jest on sortowany w Polsce. Po przesortowaniu, miały,stanowiące z reguły 30-40 proc. całości, są sprzedawane po niższych cenach,natomiast tzw. węgiel gruby i średni o dobrych parametrach trafia do ciepłownii na rynek komunalny.

 

 

PAP

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here