ME: działania przygotowawcze dot. energetyki jądrowej są kontynuowane


Podjęteprzez poprzedni rząd działania przygotowawcze dotyczące energetyki jądrowej sąkontynuowane, gdyż mogą być wykorzystane do budowy każdego typu blokuenergetycznego – poinformowało w środę PAP Ministerstwo Energii.

W środęradio RMF FM poinformowało, powołując się na wypowiedź ministra energiiKrzysztofa Tchórzewskiego, że “projekt budowy pierwszej polskiejelektrowni jądrowej został zawieszony”.

Resortenergii, poproszony przez PAP o komentarz do tej informacji, przesłał komentarzministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

“Wnawiązaniu do publikacji Radia RMF FM uprzejmie wyjaśniam, że decyzja dotyczącaenergetyki jądrowej pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje finansowe.Podjęte przez poprzedni rząd działania przygotowawcze są kontynuowane, gdyżmogą być wykorzystane do budowy każdego typu bloku energetycznego” -poinformował minister energii.

Ministerpodkreślił, że jego niepokój “wzbudzają kłopoty na budowach elektrownijądrowych w Finlandii i Wielkiej Brytanii, stąd wizyty studyjne wiceministrów,aby nasze decyzje były właściwe”.

Resortprzypomniał o organizowanej przez siebie 30 stycznia konferencji”Promieniujemy na całą gospodarkę – Polski przemysł dla elektrownijądrowej”, która ma być “formą konsultacji z przedsiębiorcami, jakporadziliby sobie w przypadku decyzji pozytywnej”.

W ubiegłymtygodniu przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczykpowiedział PAP, że w uzgodnionej przez Komitet Strategii na rzeczOdpowiedzialnego Rozwoju nie ma jednoznacznego zapisu o budowie elektrowniatomowej. Dodał, że był to punkt sporny między różnymi resortami. “WStrategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) jest zapis otwarty, że rozwójtechnologii jądrowej i fizyki jądrowej nas interesuje. Nie ma tam natomiastjednoznacznego zapisu o budowie elektrowni atomowej” – mówił wówczasKowalczyk.

W październikuub.r. resort energii zapowiedział, że w pierwszym kwartale 2017 r. przedstawizałożenia, model finansowania i postępowania przetargowego dla polskiejelektrowni jądrowej.

Resortpodkreślił wtedy, że program jądrowy ma istotne znaczenie dla realizacjikrajowych zobowiązań związanych z polityką klimatyczno-energetyczną i ochronąśrodowiska. Ze względu na zeroemisyjny charakter wytwarzania energii jądrowejjego realizacja wesprze utrzymanie udziału węgla kamiennego w polskiejelektroenergetyce i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne poprzez zapewnieniestabilnych dostaw energii. Ma się też przyczynić do reindustrializacji kraju,wdrożenia nowych technologii i zwiększenia potencjału eksportowego polskichprzedsiębiorstw. Program wpisuje się w cele „Strategii na rzeczOdpowiedzialnego Rozwoju” – podkreśliło ministerstwo.

W ProgramiePolskiej Energetyki Jądrowej założono, że uruchomienie pierwszego blokujądrowego w Polsce nastąpi w roku 2024. W ubiegłym roku PGE w korespondencjitechnicznej z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi zapowiedziała, żepierwszy blok jądrowy ruszy w roku 2029.

PAP

fot. Pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here