ME: 61 proc. Polaków za budową elektrowni jądrowej


61 proc.Polaków chce budowy elektrowni jądrowej w kraju – wynika z sondażuprzeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Energii. Resort podkreśla, że tonajwyższy wynik w historii badania.

W porównaniudo 2015 r. odsetek zwolenników budowy elektrowni jądrowej wzrósł o 10 punktówprocentowych. Spośród zwolenników, 21 proc. zdecydowanie popiera realizację tejinwestycji, a ponad 40 proc. jest raczej za. Wśród przeciwników 16 proc.opowiedziało się zdecydowanie przeciw a 18 proc. wyraziło przeciw umiarkowany.

Co ciekawe,48 proc. badanych zgodziłoby się na budowę elektrowni jądrowej w okolicyswojego miejsca zamieszkania. Zdecydowana większość badanych (68 proc.) zgadzasię ze stwierdzeniem, że elektrownia jądrowa jest dobrym sposobem nazwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Taki sam odsetek uznajebudowę, tego niskoemisyjnego źródła energii, za dobry sposób walki ze zmianamiklimatycznymi.

Niemal 80proc. społeczeństwa jest zdania, że budowa polskiej elektrowni jądrowej powinnazostać zrealizowana przy aktywnym udziale państwa. 79 proc. badanych zgadza sięna finansowe wsparcie państwa w celu zapewniania sprawnej realizacji inwestycji- podkreśliło ministerstwo w komunikacie. Temat budowy elektrowni jądrowej wPolsce jest ważny dla ponad 73 proc. społeczeństwa, jednak swój poziom wiedzyna temat energetyki jądrowej Polacy oceniają średnio (na szkolną ocenę 3).Zdecydowana większość Polaków (86 proc.) dostrzega potrzebę kampaniiinformacyjnej poświęconej tematyce energetyki jądrowej.

Sondażzostał zrealizowany przez ASM Centrum Badań i Analiz Rynku w dniach 14-30listopada 2016 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 2 000 respondentóww wieku 15-75 lat.

Wpaździerniku ub.r. resort energii zapowiedział, że w pierwszym kwartale 2017 r.przedstawi założenia, model finansowania i postępowania przetargowego dlapolskiej elektrowni jądrowej.

Resortpodkreślił wtedy, że program jądrowy ma istotne znaczenie dla realizacjikrajowych zobowiązań związanych z polityką klimatyczno-energetyczną i ochronąśrodowiska. Ze względu na zeroemisyjny charakter wytwarzania energii jądrowejjego realizacja wesprze utrzymanie udziału węgla kamiennego w polskiejelektroenergetyce i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne poprzez zapewnieniestabilnych dostaw energii. Ma się też przyczynić do reindustrializacji kraju,wdrożenia nowych technologii i zwiększenia potencjału eksportowego polskichprzedsiębiorstw. Program wpisuje się w cele „Strategii na rzeczOdpowiedzialnego Rozwoju” – podkreśliło ministerstwo.

W ProgramiePolskiej Energetyki Jądrowej założono, że uruchomienie pierwszego blokujądrowego w Polsce nastąpi w roku 2024. W ubiegłym roku PGE w korespondencjitechnicznej z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) zapowiedziała, żepierwszy blok jądrowy ruszy w roku 2029.

 

 

PAP

fot. Pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here