📻 MASKĘ WŁÓŻ: Bardzo wysokie stężenie pyłów w całym kraju!

Musimy sami zadbać o ochronę dróg oddechowych

AUDIO REO. Posłuchaj tekstu na podcaście. Czyta Hubert Augustyniak.


Na efekty rządowej walki ze smogiem trzeba będzie poczekać jeszcze wiele lat. Do tego czasu pozostaje nam śledzić komunikaty antysmogowe i unikać przebywania na zewnątrz, kiedy normy są przekroczone.
Jeśli tak jak dzisiaj, normy (zaniżone w Polsce) na południu kraju przekroczone są nawet o 1000%, do założenia maski antysmogowej nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Musimy sami zadbać o ochronę dróg oddechowych.


Maska chirurgiczna na smog się nie nada

Maska taka jest lepszym rozwiązaniem niż całkowity brak ochrony. Jednak zysk z jej stosowania jest iluzoryczny. Może być przydatna przy epidemii grypy albo do ochrony otoczenia przed zanieczyszczeniem wydychanym powietrzem.

Maska chirurgiczna

Materiał przez który oddychamy nie przylega idealnie do twarzy, przez co nie całe wdychane powietrze jest filtrowane. Maska w niższych temperaturach momentalnie ulega zawilgoceniu. Często maski takie posiadają pasek metalowy, który dopasowujemy do kształtu nosa.

Fizelinowe maski przeciwpyłowe

Oznakowanie wskazuje na to, że maska taka dobra jest do prac domowych, do koszenia łąki itp. Nie bardzo nadaje się do prac z toksycznymi pyłami i mgłami. Nieco lepsze egzemplarze mają filtr oddechowy, chroniący czaszę fizelinową przed zawilgoceniem. Moim zdaniem, choć kosztuje kilka złotych, są to pieniądze wrzucone w błoto.

maska antysmogowa
Maska fizelinowa

Maski przeciwsmogowe coraz częściej pojawiają się w sklepach dla sportowców. Nie wypróbowywałem ich głównie ze względu na brak zaufania do niejasnych opisów.

Dwie losowo wybrane maski wraz z moimi wątpliwościami

Maski Dragon mają filtr N99, nieznacznie lepszy od HEPA, jak podają. Jeśli to prawda, to przemawia na korzyść tego produktu. Skuteczność oceniono na 99,9%, a więc wysoko. Tyle bowiem zatrzymuje cząstek pyłów, kurzu, pleśni, dymów i spalin. Jednak w opisie jest rażący błąd dotyczący PM2,5 – to nie są to cząstki o rozmiarach 0,25 mikrona, jak podaje producent, tylko poniżej 2,5 mikrona średnicy. Taka informacja poddaje w wątpliwość wszystkie inne parametry. A jeżeli skuteczność filtrów N99 z węglem aktywnym to 99,9%”, a filtra HEPA 99,95%, to który jest nieznacznie lepszy?

Czasza z neoprenu jest łatwa w higienie. Filtry zalecają wymieniać co 6-10 godzin, bo od wilgoci mnożą się grzyby i bakterie. Producent twierdzi, że wszystkie maski wymagają tak częstych wymian filtra. Zatem wiadomo, że wzrastają koszty eksploatacji. Możliwość wyboru spośród wielu różnych wzorów jest niewątpliwą zaletą.

Maska Respro. Opis wskazuje na wiele zalet. Neoprenowa guma (chyba w większości masek wielorazowych dominuje neopren), dwa zawory wydechowe, filtr z węglem, wystarczający na 4-6 tygodni. Czyżby producent dbał gorzej od producentów Dragona o zdrowie konsumentów?

maska antysmogowa

Wygodne zapięcie na rzep. Niby zaleta, ale w rzeczywistości jest to wada. Rzepy się zużywają, a z nimi cała maska do wymiany. Osobno dostępne są zawory oddechowe, filtry, torba na maskę.

Na koniec mój wybór

Maska przemysłowa 3M. Waży 442 gramy. Przepisy BHP wobec braku przepisów dla innych gwarantują skuteczność. Ktoś może powie, że stosowanie środków ochrony przewidzianych dla toksycznych stanowisk pracy to przesada, ale tu jednak chodzi o moje zdrowie. Kosztem komfortu, niestety.

Autor w omawianej masce

Maska, którą stosuję to właściwie półmaska, z dwoma zaworami wdechowymi i jednym wydechowym. Zawór wydechowy kieruje powietrze wydychane w dół, co chroni przed np. zaparowaniem gogli. System pasków mocujących umożliwia zarówno podwieszenie na sklepieniu czaszki, jak i zapięcie na potylicy. Dzięki temu ciężar maski jest rozłożony. Industrialny podkreśla mój styl.

Zastosowanie zarówno filtrów i pochłaniaczy gwarantuje naprawdę świetną jakość powietrza. Filtr P3R chroni przed cząstkami pyłów i mgieł o największej toksyczności. Klasyfikację filtrów znajdziemy np. tu. Są dwa typy tych filtrów, bez węgla i z węglem. Te z węglem przepuszczają mniej zapachów, ale mogą szybciej się zapchać. Powierzchnia filtracyjna obydwu kaset to około 570 cm2, a filtra bez węgla to około 660cm2. Pochłaniacz ABEK1 dodatkowo chroni drogi oddechowe przed lotnymi i gazowymi zanieczyszczeniami. Klasyfikację pochłaniaczy możemy znaleźć np. tu.

Jak często wymieniać filtry, pochłaniacze? Gdy jest taka potrzeba! Po czym to poznać? Filtr zapychając się zwiększa opory oddechowe. Gdy te będą za duże (indywidualna sprawa), trzeba wymienić. A co z pochłaniaczami? Wtedy, gdy zaczynamy wyczuwać coraz więcej składników zanieczyszczeń.

Świat bez zapachu

Gdyby ktoś decydował się na maskę wybraną przeze mnie, to musi być świadomy tego, że świat zacznie poznawać na nowo! Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wszystkie zmysły są ze sobą powiązane!

Trasę znałem z rowerowania od kilku lat. Po założeniu maski wszystko wyglądało tak samo, ale jechałem jakby przez całkiem obcy teren. Co sprawiło, że czułem się obco? Otóż była to trasa pozbawiona zapachu! Brak zapachu sprawił spory dyskomfort. Trzeba do tego przywyknąć! Dlatego na początku trzeba być bardziej ostrożnym.

Nic nie jest pozbawione wad!

Oczywiście maska taka ma także i wady. Mimo zaworów oddechowych w masce gromadzi się kondens, zwłaszcza w okolicy brody. Można temu zapobiec stosując zwitek z ręcznika papierowego, a nawet tampon. Kondens, czy wydychane wilgotne powietrze nie powoduje zawilgocenie filtra, dzięki membranom wdechowym i wydechowym. Unikamy w ten sposób zbyt szybkiego zapchania filtra. Zbyt szybkie porastanie mikrobiologią nie grozi, gdy o maskę i akcesoria dbamy (po użyciu najlepiej pozwolić wyschnąć, np. na grzejniku).

Inną wadą są opory oddechowe, no ale gdy porównałem zmęczenie oddechowe od złego powietrza ze zmęczeniem przez układ oddechowy maski, to stwierdzam, że wolę ciężej oddychać, niż mieć później świszczący oddech, czy nawet ataki astmy. Tak, od smogu można nabawić się astmy, a nawet przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Maska taka nie chroni przed czadem, czy niektórymi nutami zapachowymi ze zlewni ścieków.

Uwaga! Maska nie była testowana przeze mnie poniżej -27,3°C!REO POLECA

📻 REO STOP SMOG: Poznaj wroga od podszewki