Marsze w obronie klimatu na całym świecie


21 września na całym świecie odbyły się pokojowe manifestacje w obronie klimatu. Ludzie wyszli na ulice od Nowego Jorku i Londynu, poprzez Rzym i Paryż, aż po Rio de Janeiro czy Republikę Kiribati na Oceanie Spokojnym. Klimatyczni aktywiści pojawili się również pod Kolumną Zygmunta w Warszawie.

W imię obrony klimatu zorganizowano tego dnia blisko 3000 imprez w 158 państwach świata. W samym Nowym Jorku zgromadziło się ponad 330 000 osób.

Tak liczne marsze miały pokazać, że ludzie nie są obojętni na zmiany klimatu, postępującą degradację środowiska i zbyt rzadkie sięganie po takie zasoby, jak energia odnawialna oraz oczekują od polityków zawarcia wiążącego porozumienia w trakcie Szczytu Klimatycznego ONZ, który w tym tygodniu odbędzie się w Nowym Jorku.

W Warszawie aktywiści z Młodzieżowej Sieci Klimatycznej i Koalicji Klimatycznej zorganizowali happening, na którym pojawił się Kapitan Planeta, superbohater z amerykańskiej kreskówki traktującej o ratowaniu Ziemi. Serial ten był emitowany w Polsce w latach 90. na TVP2. Przechodnie mogli zrobić sobie zdjęcie z Kapitanem Planetą i jego pomocnikami – Planetarianami oraz napisać na wstążce, czego będzie im brakować, jeśli negatywne zmiany klimatu będą postępować. Wstążki, powiązane razem w długi łańcuch, zostały na koniec przemarszu Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem zawieszone na drzewie przy Placu na Rozdrożu.

 

Redakcja reo.pl

fot. kk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here