„Mały trójpak” ma zostać przyjęty jeszcze przed wakacjami


Z informacji przekazanych przez wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza wynika, że „mały trójpak energetyczny” ma zostać uchwalony przed wakacjami – podała PAP. Dopiero po przyjęciu nowelizacji Prawa energetycznego rząd zajmie się ustawą o OZE i pozostałymi ustawami z „dużego trójpaku”.

„Mały trójpak energetyczny”, czyli nowelizacja Prawa energetycznego, może zostać uchwalony przez parlament i podpisany przez prezydenta jeszcze przed wakacjami – powiedział Tomasz Tomczykiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, w rozmowie z PAP.

W ubiegłym miesiącu rząd pozytywnie zaopiniował poselską nowelizację Prawa energetycznego. Teraz kontynuowane mają być prace w Sejmie.

Według wiceministra „mały trójpak” wypełnia zobowiązania Polski wynikające z unijnych dyrektyw. Przypomnijmy, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie dyrektywy dotyczącej energii odnawialnej. Jeśli Trybunał Sprawiedliwości UE przychyli się do wniosku KE, Polska będzie musiała płacić dzienną karę w wysokości 133228,80 euro – od dnia wydania wyroku do dnia zakończenia pełnej transpozycji.

Po uchwaleniu „małego trójpaku” rząd ma się zająć „dużym”, tzn. pakietem ustaw: o OZE, Prawo energetyczne i Prawo gazowe. – W momencie, kiedy ta ustawa [„mały trójpak” – przyp. red.] trafi do podpisu przez prezydenta, złożymy rządowy projekt pozostałych ustaw energetycznych – mówił pod koniec kwietnia wicepremier Janusz Piechociński.

 

Redakcja reo.pl

Panele PV, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here