Małopolskie: Organizacje pozarządowe apelują o uchwałę antysmogową


21małopolskich organizacji pozarządowych zaapelowało do władz regionu o jaknajszybsze podjęcie uchwały antysmogowej dla całego województwa. W styczniutego roku sejmik województwa przyjął uchwałę zakazującą palenia w Krakowiewęglem i innymi paliwami stałymi.

 

Apelwręczono w czwartek wicemarszałkowi Wojciechowi Kozakowi. Uchwała, o którą apelująorganizacje ekologiczne, miałaby wytyczyć wyraźne normy emisyjne dla kotłówużywanych do ogrzewania domów w całym województwie, a także określić datęobowiązku wymiany przestarzałych urządzeń.

 

„Naszebadania wskazują, że bez takiego ogólnowojewódzkiego podejścia nic się lokalniew jakości powietrza nie zmieni” – podkreślili sygnatariusze apelu. Jakzaznaczyli, problem smogu dotyczy nie tylko dużych miast w Małopolsce, aletakże wsi, a tam nie montuje się stacji pomiaru jakości powietrza.

 

WicemarszałekKozak zapowiedział, że władze województwa zajmą się uchwałą antysmogową dlacałego regionu najszybciej, jak będzie to możliwe, ale obecnie prace takieblokują przede wszystkim ograniczenia finansowe. Koszty generuje przedewszystkim konieczność dopłat do wymiany około 160 tysięcy starych pieców nanowoczesne, spełniające założone normy emisji.

 

Przypomniał,że gminy już teraz mają możliwość interweniowania i karania mandatami zaspalanie w piecach śmieci. Po opracowaniu odpowiednich programów mogą też, wzoremKrakowa, wystąpić do sejmiku województwa o przyjęcie dla nich odpowiednichuchwał antysmogowych.

 

„W gminachpowinny być służby, taka eko-policja sprawdzająca co palimy w piecach – to jestpierwszy krok, aby obniżyć szkodliwe zanieczyszczenie powietrza” – zaznaczył.

 

Wicemarszałekzapowiedział, że jesienią sejmik zajmie się nowelizacją „Programu ochronypowietrza”. Według niego obecnie około 90 małopolskich gmin, które mazdiagnozowane kłopoty z jakością powietrza aktywnie uczestniczy w pracachmających na celu jego poprawę.

 

W połowiestycznia tego roku Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałęwprowadzającą na obszarze Krakwa całkowity zakaz palenia węglem, drewnem iinnymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach. Nowe przepisy będąobowiązywać od 1 września 2019 r.

 

W ramachRegionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020na regionalną politykę energetyczną przewidziano 420 mln euro.

 

 

PAP

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here