Maciej Olbrych: Co to rośnie?

Pamiętajcie o smartfonach

Wszystko kwitnie, pachnie i śpiewa. Coraz więcej czasu spędzamy na dworze. Czy to weekendowy wyjazd na działkę, czy poranny jogging w miejskim parku. W naszym życiu pojawiają się nowi bohaterowie: drzewa i inne rośliny!


Na spotkanie z naturą warto się jednak przygotować. Coraz mniej ludzi rozpoznaje gatunki rosnące w okolicznych lasach lub parkach. Niektórzy nie wiedzą nawet, co podlewają na własnym balkonie. Jeżeli i wy dawno zgubiliście swój przedszkolny klaser z suszonymi liśćmi, mam dobrą wiadomość. Smartfon wam pomoże! W tym temacie aplikacji jest całe mnóstwo. Warto jednak znaleźć tę, która odpowiada nam najbardziej. Wtedy już po kilku wypadach w teren będziemy mogli zabłysnąć botaniczną erudycją. No to zaczynamy…

co to za roślina
Hortensja, fot. pixabay.com

Garden Answers
Ta rewolucyjna aplikacja w mgnieniu oka identyfikuje ponad 20 tys. Roślin, podając dokładne i szczegółowe informacje na ich temat. Wystarczy zrobić zdjęcie okazu, który nas zaciekawił. Appka porównuje przesłaną fotografię z bazą danych i po chwili mamy jasność. Sosna jak nic! Oprócz samej identyfikacji rośliny otrzymamy fachowy opis przygotowany przez botaników z całego świata. Aplikacja dostępna w Google Play.

co to za roślina
Nawłoć, fot. pixabay.com

PlantSnap
Bardzo popularna aplikacja działająca zarówno na Androidzie, jak i iOS. PlantSnap nie ogranicza się tylko do drzew czy kwiatów. Appka może być także przydatna przy grzybobraniu. A jeśli zapomnimy, gdzie na działce posadziliśmy truskawki, a gdzie marchewkę, PlantSnap rozpozna i odróżni nasze grządki. Ciekawą funkcją jest mapa z zaznaczonym obszarem występowania rośliny. Aplikacja rozpoznaje zdjęcia 90% roślin rosnących na naszej planecie.

What’s Those Flowers?
Tu sytuacja jest naprawdę prosta. Nie ma potrzeby fotografowania ani pąków, ani pędów. Co jest szczególnie przydatne, gdy potrzeba przypomnienia sobie nazwy rośliny widzianej podczas wakacji na Malediwach dorwie nas w Kutnie. Określamy kolor kwiatu, środowisko występowania i np. liczbę płatków. Aplikacja wyświetli nam wszystkie gatunki spełniające podane kryteria.

co to za roślina
Jodła, fot. pixabay.com

Warto drzewa znać. Warto mieć ulubione drzewo. I chyba nie ma nic w tym złego, że się człowiek wspomoże się odrobiną technologii.
Jonasz Kofta w ubiegłym stuleciu apelował, byśmy pamiętali o ogrodach. Wy w XXI wieku także pamiętajcie o ogrodach albo chociaż o smartfonach. Żar epoki wciąż ten sam, a cienia brzozowego zagajnika jakby mniej.