M. Wasiak: Mamy 5,2 mld euro na gospodarkę niskoemisyjną


Rola Funduszy Europejskich w realizacji zobowiązań wynikających z pakietu energetyczno-klimatycznego – to główne tematy wystąpienia minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak podczas Międzynarodowej Konferencja Power Ring 2014 – „Europejski Rynek Energii: między zjednoczoną Europą, a narodową autonomicznością”. Odbyła się ona 8 grudnia 2014 r. w Warszawie.

– Projekty wpisujące się w wypełnienie tych zobowiązań będą realizowane głównie ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Będą one wspierały przejście na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach. Na realizację tych inwestycji przeznaczymy ok. 5,2 mld euro – mówiła minister Wasiak. Dodatkowym wsparciem tych wszystkich działań będą również projekty dotyczące transportu i energetyki, których celem będzie promowanie zrównoważonego transportu i usuwanie niedoborów przepustowości w działaniu najważniejszej infrastruktury sieciowej. Dodała, że łącznie na te obszary – zmniejszenie emisyjności polskiej gospodarki oraz promowanie zrównoważonego transportu – przeznaczymy blisko 33 mld euro z Funduszy Europejskich.

Jak podkreślała minister, szczególnie istotne jest to, że inwestycje w zakresie infrastruktury energetycznej realizowane z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 zwiększą bezpieczeństwo energetyczne całego kraju, w tym również obszarów mniej zurbanizowanych. Przypomniała, że będą one obejmowały m.in. budowę, przebudowę sieci przesyłowych i dystrybucyjnych energii elektrycznej.

W swoim wystąpieniu minister Maria Wasiak odniosła się do ostatnich decyzji Komisji Europejskiej, które godzą unijne cele klimatyczne z mechanizmem niwelującym ich skutki dla grupy państw – w tym Polski.

– Będziemy redukowali emisję CO2, ale jednak w sposób bardzo rozciągnięty w czasie, z pewnymi finansowymi udogodnieniami, które Polska wynegocjowała – mówiła minister Wasiak. Polsce udało się m.in. wynegocjować utrzymanie systemu darmowych pozwoleń na emisję CO2 dla sektora elektroenergetycznego na poziomie 40 proc. do 2030 r.

Redakcja reo.pl

źródło: MIR

fot. MIR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here