M. Schulz: wynik COP21 punktem zwrotnym dla przyszłości planety


Światowa umowa w sprawie zmian klimatu zawarta w ostatni weekend w Paryżu może okazać się “punktem zwrotnym dla przyszłości naszej planety” – powiedział przewodniczący Parlamentu Martin Schulz podczas otwarcia sesji. Pochwalił porozumienie jako “globalne, przełomowe i wyznaczające trendy”, podkreślił jednak, że teraz trzeba je będzie skutecznie wprowadzić w życie.

Umowa ma charakter globalny, bo po raz pierwszy w historii konferencji klimatycznych de facto wszystkie państwa na świecie zobowiązały się do włączenia się w walkę ze zmianami klimatu. Jest przełomowa, ponieważ wszystkie uznały konieczność utrzymania globalnego ocieplenia na poziomie poniżej 2 st.C, a nawet ograniczenia go do 1,5 st.C. Wyznacza trendy, bo jej celem jest zapewnienie, że nasza planeta będzie w drugiej połowie stulecia “neutralna dla klimatu”, co znaczy, że emisje gazów cieplarnianych nie przekroczą poziomu, z którym Ziemia jest w stanie sobie poradzić – powiedział Schulz.

– Umowa narzuci radykalną zmianę naszego sposobu produkcji i konsumpcji energii, a nasze postępy będą co pięć lat przedmiotem uczciwej oceny. UE musi wywiązać się ze swoich zobowiązań klimatycznych, zarówno u siebie jak i poza swymi granicami – uważa przewodniczący PE.

reo.pl

COP21, fot. Mark Dixon/CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here