M. Morawiecki: Produkcja autobusów elektrycznych szansą dla Polski


Branżaautobusów elektrycznych może być wielką szansą dla Polski – powiedział wczwartek w Poznaniu wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem,w perspektywie 3-4 lat może to być branża o obrotach kilku miliardów złotych.

 

– Polscyproducenci autobusów elektrycznych nie tylko wpisują się znakomicie w planrozwoju, ale można powiedzieć, że byli główną inspiracją do wsparcia tegowielkiego programu elektromobilności – powiedział Morawiecki.

 

Jakpodkreślał, Polska nie ma szans konkurować z producentami silników diesla czybenzynowych, ponieważ „inne kraje rozwijają te silniki od 100 lat, a my naszetradycje zaprzepaściliśmy”. – Nie potrafiliśmy przechować tego przemysłupolskiego, przemysłu samochodowego tak jak wspaniale przetrwał przemysłmeblarski czy przemysł drzewny – mówił. Dodał jednak, że sytuacja wyglądazupełnie inaczej, jeśli chodzi o produkcję elektrycznych autobusów.

 

– Dziś naświecie coraz bardziej istotna jest produkcja samochodów elektrycznych iautobusów elektrycznych. Można zaryzykować twierdzenie, że za 10 lat większośćautobusów we wszystkich miastach europejskich to będą autobusy elektryczne i mydzisiaj również zachęcamy samorządy, (…) do tego żeby kupowały autobusyelektryczne. Dodatkowo autobusy elektryczne są produkowane w Polsce m.in. przezwielkiego, znakomitego producenta autobusów, podpoznańskiego Solarisa –podkreślał wicepremier.

Czytaj także: Ursus chce produkować pojazdy elektryczne

 

Jakwskazywał Morawiecki, ta branża jest wielką szansą dla Polski, a za 3-4 latamoże być to branża o obrotach kilku miliardów złotych.

 

– Większośćwartości dodanej, czyli tej marży wypracowywanej w tej branży, może byćprodukowana w Polsce, (…), a więc przekształcenie takie o jakie nam chodzi;żebyśmy z gospodarki o niskich kosztach pracy, przekształcili się w gospodarkęo wysokich technologiach, wysokich zyskach, wysokich marżach dla pracodawców,dla przedsiębiorców, które potem będą mogli inwestować również w naszychpracowników, w nasz design, marketing i sprzedaż produktów na całym świecie -dodał.

 

Wicepremierpytany o szanse na produkcję również samochodów elektrycznych w Polscepowiedział, że cieszą go inicjatywy podejmowane w tym kierunku, ponieważświadczy to o „wysokim zrozumieniu trendów, które są z całą pewnością trendamiogólnoświatowymi”.

Czytaj także: Czy chcemy mieć polski samochód elektryczny na węgiel?

 

– Sądzę, żez mniejszymi czy większymi zakrętami, przygodami, bo ta droga na pewno będziewyboista, (…) ale jest wielka szansa, żebyśmy po tej drodze zaszli do miejsca,które nas interesuje, czyli produkcji albo komponentów do samochodówelektrycznych, albo całych samochodów elektrycznych i ta produkcja, podobniejak w przypadku autobusów elektrycznych, będzie rozwijana tutaj w Polsce – niebędą to tylko montownie, będzie to również produkcja zaawansowanych części, naktórej najwięcej się zarabia – zaznaczył Morawiecki.

 

 

PAP

fot. Solaris


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here