M. Korolec o szczycie w Doha: mamy naprawdę trudne negocjacje w dwóch obszarach

Do końca tygodnia państwa członkowskie ONZ podejmą decyzje w sprawie ograniczenia emisji dwutlenku węgla i tym samym przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. Minister środowiska Marcin Korolec uważa, że mimo trudnych negocjacji, uda się osiągnąć międzynarodowe porozumienie w sprawie Protokołu z Kioto. Najważniejsze ustalenia będą dotyczyć czasu trwania i poziomu zobowiązań, które państwa podejmą od 2013 roku. Kwestią drugorzędną mają być prawa do zachowania jednostek emisji CO2 (tzw. AAU). Dzięki nim Polska zarobiła do tej pory ok. 780 mln zł.

– Polskie stanowisko jest jasne. AAU to jest nasz dorobek z lat poprzednich. Zredukowaliśmy emisjię CO2 bardziej niż byliśmy zobowiązani w ramach Protokołu z Kioto. W związku z tym przysługują nam pewne uprawnienia. Nie powinniśmy rezygnować z tego prawa nabytego państwa członkowskiego Protokołu z Kioto. I nie powinniśmy wprowadzać ograniczeń dla tych państw, które posiadają to prawo – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Marcin Korolec, szef resortu środowiska.

Od 26 listopada Marcin Korolec wraz z innymi ministrami środowiska dyskutuje w Doha, stolicy Kataru o przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu. Do 7 grudnia w ramach ONZ trwają negocjacje, które mają ustalić jakie będą warunki porozumienia od 2013 roku, kiedy zacznie się tzw. drugi okres jego obowiązywania.

Unia Europejska postuluje, by drugi okres obowiązywania Protokołu trwał do 2020 roku, gdy ma wejść w życie nowe globalne porozumienie w sprawie ochrony klimatu. Część państw natomiast chce, by umowa obowiązywała tylko do 2017 roku. Kwestia tego czy państwa, które (tak jak Polska) mają nadwyżki praw do emisji C02, będą mogły dalej nimi handlować, schodzi na dalszy plan.

 – Dzisiaj trzeba się skoncentrować na tych elementach, które są rzeczywiście do negocjowania. Konieczne są dwa: jak długi będzie okres rozliczeniowy i jaki będzie poziom zobowiązań. Nie powinniśmy mnożyć dodatkowych elementów negocjacyjnych, które nie są dzisiaj konieczne, jeżeli chcemy, aby porozumienie zostało przyjęte na koniec tygodnia. To są sprawy, które zajmują tygodnie czy miesiące, więc mamy naprawdę trudne negocjacje w dwóch koniecznych obszarach. Nie powinniśmy mnożyć negocjacji tam, gdzie one nie są naprawdę niezbędne i konieczne – uważa Marcin Korolec.

Zdaniem ministra to, co stanie się z jednostkami AAU, ONZ powinna rozstrzygnąć w dalszej kolejności.

– Państwa rozwijające się mają cały szereg postulatów, na przykład związanych z tym, żeby państwa rozwinięte, bogate, były bardziej szczodre i żeby chciały więcej finansować politykę klimatyczną w państwach biednych. Także tych elementów na stole negocjacyjnym jest cały szereg, ale moje stanowisko jest takie, i prośba do innych ministrów: koncentrujmy się na tym, co konieczne. Mamy bardzo mało czasu. Jak zdecydujemy, co musimy zdecydować, będziemy się koncentrować na rzeczach drugorzędnych czy trzeciorzędnych – podsumowuje minister.

Skutki ocieplenia klimatu mają odbić się także na takich państwach jak Polska. Część ekspertów wskazuje, że już dziś odczuwamy je w postaci lokalnych suszy, tornad, powodzi. Tymczasem z końcem tego roku przestaje obowiązywać międzynarodowa umowa w tej sprawie. Mimo kontrowersji (np. Kanada wystąpiła z porozumienia), część państw zobowiązała się do ograniczenia emisji CO2.

 

Newseria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here