M. Grabowski: Polityka klimatyczno-energetyczna to naturalne pole do współpracy Polski i Niemiec

Polska i Niemcy współpracują tak dobrze w wielu dziedzinach, że wydaje się, iż budowanie współpracy w zakresie energii i klimatu powinno być niejako naturalne. Mam nadzieję, że właśnie taką współpracę będziemy prowadzić przy projektowaniu nowej polityki klimatyczno-energetycznej UE, która w najbliższych miesiącach na dobre się w Brukseli rozwinie – powiedział minister środowiska Maciej Grabowski podczas Polsko-Niemieckiego Forum Energetycznego.

W piątek, 17 stycznia, w Berlinie odbyło się pierwsze spotkanie Polsko-Niemieckiego Forum Energetycznego. Celem wydarzenie była wymiana wiedzy i doświadczenie w dziedzinie polityki energetycznej obu krajów oraz intensyfikacja współpracy w tym obszarze. Podczas spotkania został także zaprezentowany raport “Energia dla współpracy. Analiza potencjału współpracy polsko-niemieckiej w sektorze energii” (The Energy for Cooperation. Polish-German Potential Cooperation Analysis in the Energy Sector).

Podczas Forum minister Grabowski podkreślił, że współpraca na linii Berlin – Warszawa była, jest i będzie niezmiernie istotna. – Nasze państwa są partnerami politycznymi w Europie, a nasze gospodarki mocno związane siecią połączeń biznesowych. W tym kontekście polityki klimatyczna i energetyczna to naturalne pole do współpracy – mówił.

Minister Grabowski przypomniał także o dotychczasowych sukcesach Polski w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Podkreślił, że dalej będziemy podążać w kierunku obniżenia emisyjności polskiej gospodarki m.in. poprzez: podnoszenie efektywności energetycznej, rozwój OZE oraz dywersyfikację energy-mix o gaz, także ze złóż niekonwencjonalnych.

W spotkaniu udział wzięli – ze strony Polski, m.in.: Janusz Piechociński, Minister Gospodarki oraz Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Ze strony Niemiec, m.in. Sigmar Gabriel, Federalny Minister Gospodarki i Energii.

Organizatorem Forum jest Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz Fundacja im. Roberta Boscha.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here