M. Ćwil: Rząd najwyraźniej nie chce rozwijać OZE


Projekty ustawy o ochronie krajobrazu może ograniczyć rozwój energetyki odnawialnej, zwłaszcza elektrowni wiatrowych. Ponadto ze strony rządu brakuje woli politycznej do rozwoju OZE – mówił dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej Michał Ćwil w Polsat Biznes.

Projekt ustawy o ochronie krajobrazu wprowadza dwa – groźne dla branży – pojęcia: dominanty krajobrazowej, czyli obiektu, który wizualnie dominuje w krajobrazie, oraz krajobrazu priorytetowego, w którym to dominanty nie będą mogły być lokalizowane. Ponadto, jak zwrócił uwagę Michał Ćwil w „Biznesowej rozmowie Wydarzeń”, ustawa w proponowanym obecnie kształcie przeniosłaby decyzyjność o lokalizacji dominant ze szczebla gminnego na powiatowy, co jest sprzeczne z zasadą sybsydiarności.

Dyrektor PIGEO przypomniał również, że Polska czeka na ustawę o odnawialnych źródłach energii już trzeci rok – powinniśmy ja przyjąć do 5 grudnia 2010 r.

– Jesteśmy jedynym krajem, który nie wdrożył dyrektywy o promowania odnawialnych źródeł energii. (…) Nie ma woli politycznej. Rząd najwyraźniej nie chce rozwijać odnawialnych źródeł energii i oficjalnie to mówi – powiedział Michał Ćwil i podkreślił, że na świecie całkowicie wyraźny jest już trend rozwijania OZE i odchodzenia od energetyki węglowej. Dokładnie odwrotnie jest w Polsce, gdzie rząd stawia na węgiel, choć koszty jego wydobycia stają się coraz wyższe, a import będzie rósł.

– Zamiast rozwijać nowe moce wytwórcze w źródłach odnawialnych, dopłacamy do tzw. zielonej energii spółkom Skarbu Państwa – bo to do nich [za współspalanie węgla z biomasą i duże elektrownie wodne – przyp. red.] trafia 70 proc. przychodów z tytułu zielonych certyfikatów – mówił dyrektor PIGEO.

Projekt ustawy o ochronie krajobrazu trafił w ubiegłym miesiącu do Sejmu. Po pierwszym czytaniu posłowie opowiedzieli się za dalszą pracą nad dokumentem.

Trwają również prace nad tzw. dużym trójpakiem energetycznym. Obecnie zespół składający się z urzędników kancelarii premiera, Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Finansów opracowuje nową koncepcję wsparcia dla energetyki odnawialnej – system aukcyjny, który zastąpi stosowane obecnie zielone certyfikaty i proponowane wcześniej przez resort gospodarki współczynniki korekcyjne.

 

Redakcja reo.pl


Michał Ćwil, dyrektor PIGEO, fot. reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here