📻 ZAGRAJ NA PIANINIE ze sztuczną inteligencją

Kto weźmie odpowiedzialność za inteligentne roboty?

AUDIO REO. Posłuchaj nagranego artykułu. Czyta Hubert Augustyniak. ‘3”49


Tytuł brzmi groźnie, ale nie mam w planach nikogo straszyć. Nie jestem futurologiem, za to bacznym obserwatorem tego, co dzieje się w temacie szeroko pojętej technologii.

Video meliora proboque, deteriora sequor – cytując rzymskiego poetę Owidiusza. – Widzę rzeczy lepsze i pochwalam je, idę jednak za gorszymi. Można je odnieść do postępu i strachu przed nieznanym. Temat sztucznej inteligencji czy myślących maszyn jest starszy niż się nam wydaje. Wszyscy zapewne słyszeliśmy o teście Alana Turinga sprawdzającym ich obecność umysłu, myśli i stopień inteligencji, który powstał już w latach 50. XX wieku. Pierwszym algorytmem, któremu udało się przekonać 1/3 sędziów, że jest człowiekiem, był program udający 13-letniego Eugena Goostmana. Stało się to dopiero w 2014 roku. Trzy lata wcześniej CleverBotowi, rozwijanemu od 1988 roku, zabrakło jedynie 4%, by wygrać.

Ze sztuczną inteligencją czeka nas oswajanie, takie jak w historii Mały książę Antoine de Saint-Exupéry’ego. Mam tylko nadzieję, że twórcy będą pamiętać o wzięciu odpowiedzialności za to, co stworzyli. Dziś sztuczna inteligencja pomocna może być na wielu polach. Może np. wykrywać próby defraudacji. Stuart Russell z kalifornijskiego Uniwersytetu Berkeley twierdzi, że to właśnie AI będzie w stanie rozwiązać problem globalnego ocieplenia. Thomas Dietterich – prezes Association for the Advancement of Artificial Intelligence – podkreśla, że dzięki sztucznej inteligencji ludzie starsi z problemami motoryki będą w stanie swobodnie się poruszać. Sabine Hauert z Bristol University wierzy, że AI pomoże odkryć nowe planety w Układzie Słonecznym.

Temat sztucznej inteligencji i myślących maszyn jest starszy niż się nam wydaje.

Jak podaje Accenture, do 2035 roku dzięki aplikacjom AI przeznaczonym do sprzedaży przychody firm wzrosną o 59%. Badania SLI Systems ujawniają, że już dziś 54% sprzedawców przygląda się tematyce AI i planuje jej użycie na przynajmniej jednym z etapów sprzedaży.

Maszyny od kilku lat próbują także swoich możliwości jako artyści. Alexander Mordvintsev – inżynier Google – stworzył DeepDream, który przekształca zdjęcia w psychodeliczne, dziwne obrazy. Taryn Southern w ubiegłym roku wydała utwór Break Freew całości skomponowany przez Amper – kompozytora i producenta, który jest sztuczną inteligencją. Jak mówi Drew Silverstein – kompozytor filmowy i jeden z założycieli Amper Music – chodzi głównie o to, by tworzyć muzykę wspólnie z muzykami. Na projekt w początkowej fazie wydano 4 miliony dolarów.

Skoro o tworzeniu muzyki wspólnie z komputerami mowa, to proponuję małą zabawę. Yotam Mann, inny programista Google, stworzył oprogramowanie, w którym możemy grać na pianinie wspólnie ze sztuczną inteligencją.

A czy Wy korzystacie ze sztucznej inteligencji? Jeśli tak, co o niej sądzicie?


Źródła: www.telegraph.co.ukwww.theguardian.comtechcrunch.comintelligence.businessinsider.com