Łódź solarna prosto z Polski


Cudze chwalicie, swojego nie znacie, mówi przysłowie. Zwykle podziwiamy zagraniczne wynalazki zasilane energią z OZE, a tymczasem w Trójmieście wyprodukowano elegancką, wieloosobową łódź solarną.

Ekskluzywna łódź solarna Tesla-21 wypłynęła ze stoczni Green Dream Boats. I nie jest to tylko projekt. Łódź szybko znalazła nabywców i kilka jej sztuk już przemierza szerokie wody. Zainteresowanie Teslą-21 jest na tyle duże, że producenci produkują ją od jakiegoś czasu w dwóch lokalizacjach – w Rumi i w Gdańsku, na terenie dawnej gdańskiej stoczni.

Tesla-21 napędzana jest energią słoneczną (panele fotowoltaiczne dostarczające do 1000 W energii), a dodatkowo wyposażona jest w nowoczesny silnik elektryczny (żelowe akumulatory o dużej wydajności i 2kW elektryczny silnik). To pozwala jej na pływanie nawet do 8 godzin po zmierzchu i w pochmurne dni. Zbudowana jest z lekkich i nowoczesnych materiałów i ma wbudowanych wiele udogodnień. Nie emituje spalin i hałasu, dzięki czemu może pływać także w strefach ciszy, np. na wodach parków narodowych czy rezerwatów przyrody. Pozwala na wygodną podróż z prędkością do 12 km/h.

W pełni wyposażona łódź solarna od Green Dream Boats kosztuje ok. 150 tys. zł netto (w cenie panele fotowoltaiczne, składany elektryczny daszek, luksusowa tapicerka, dwie lodówki i in.). Do tego dochodzi wyposażenie dodatkowe, dostępne w opcji dla bardziej wymagających klientów (kolorowe oświetlenie LED między kadłubami, wybór koloru łodzi, silnik 4 kW i in.).

Twórcy Tesli-21 przyznają, że od dawna myśleli o jej stworzeniu. Zależało im na połączeniu nowoczesnej technologii, przyjazności dla środowiska i łatwości obsługi. Nie osiadają też na laurach i pracują nad nowymi modelami łodzi (w planach jest już Tesla-22 sport i Tesla-32).

Redakcja reo.pl

źródło: greendreamboats.com, deluxe.trojmiasto.pl

fot. GreenDreamBoats/YouTube.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here