Lidl Polska uruchamia punkty ładowania samochodów elektrycznych


Pierwsze dwa punkty ładowania aut elektrycznych zostaną uruchomione wczwartek, wraz z sześćsetnym sklepem Lidla w Polsce. Sam obiekt będzie zasilanypanelami fotowoltaicznymi i ogrzewany geotermią wspieraną rekuperacją. Darmowepunkty ładowania uruchamiają też inne sieci sklepów.

Lidl otworzy swój 600. sklep jutro, 20 października, wPoznaniu. Placówka została wybudowana według nowego projektu i z wykorzystaniemnowych rozwiązań – w tym stacji z dwoma miejscami do ładowania aut o napędzieelektrycznym.

– Stacja będzie nieodpłatna,dostępna dla naszych klientów w godzinach otwarcia placówki. Jest to urządzenieuniwersalne, które może naładowaćbaterie różnych typów samochodów elektrycznych. Dodatkowo będzie posiadałafunkcję szybkiego ładowania, dzięki czemu w ciągu około 30 minut będzie możnanaładować baterie samochodu do poziomu ok. 80% – tłumaczy w rozmowie z portalem WysokieNapiecie.pl AleksandraRobaszkiewicz, PR Manager Lidl Polska.

Sklep będzie zasilany w energię elektryczną m.in. zapomocą paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu. Do ogrzewania ichłodzenia (pasywnego) przez posadzkę zostanie wykorzystana energia geotermalnadostarczana za pomocą gruntowych pomp ciepła.

W obiekcie zastosowano także zintegrowany systemodzysku ciepła z lad chłodniczych oraz system wentylacji z rekuperacją(odzyskiem ciepła z wymienianego powietrza). Placówka będzie oświetlanawyłącznie za pomocą energooszczędnych LED-ów, pozwalających zmniejszyć zużycieenergii o połowę. Sklep będzie wykorzystywał na własne potrzeby także zebranewody deszczowe.

Ekologiczne rozwiązania powstałybez systemów wsparcia. Jak tłumaczy Piotr Czajkowski, prezes Caldoris Polska,dostarczającego podobne instalacje, to już nic niezwykłego i nie chodzi jedynieo wizerunek firmy. – To zwykły rachunek ekonomiczny, zwłaszcza dla firm oenergochłonnej produkcji. Przy dobrze zwymiarowanej instalacji fotowoltaicznej oszczędnościdla firmy w całym cyklu jej życia przekraczają nawet 3-krotnie sumę opłatabonamentowych w przypadku finansowania dostarczanego razem z urządzeniami.Czysty zysk firmy to często równowartość dwuletnich rachunków za energięelektryczną – wylicza.

A jakie są dalszeplany Lidla w zakresie rozwoju stacji ładowania samochodów elektrycznych wPolsce? O tym w dokończeniu artykułu na portalu WysokieNapeicie.pl

fot. Klara_bella/CC BY-NC 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here