Latarnia napędzana mocą wiatru i słońca już działa


Po czterech latach badań Hiszpanie zastosowali w praktyce lampę uliczną wykorzystującą energię wiatru i słońca, która gwarantuje sześć dni oświetlenia bez dopływu energii z innych źródeł niż odnawialne.

Naukowcy z Departamentu Inżynierii Elektrycznej Barcelońskiego Koledżu Inżynierii Przemysłowej i Politechniki Katalońskiej we współpracy z firmą Eolgreen uruchomili pierwszy autonomiczny system oświetlenia publicznego wykorzystujący energię słoneczną i wiatrową. Zainstalowany prototyp ma 10 m wysokości, posiada panel słoneczny, turbinę wiatrową i baterię. Turbina działa z szybkością od 10 do 200 obrotów na minutę przy prędkości wiatru zaledwie 1,7 m/s, a jej maksymalna moc to 400 W (obecnie opracowywany jest model 100 W do 60 obrotów na minutę). Całym systemem zarządza elektroniczny układ sterowania.

Oświetlenie zasilane energią odnawialną przeznaczone jest do wykorzystania zarówno przy drogach szybkiego ruchu, jak i parkach czy w innych miejscach publicznych. Jego zastosowanie gwarantuje ok. 20 proc. niższe koszty niż w przypadku korzystania z konwencjonalnych systemów oświetlenia.

Eolgreen podpisało już umowy z władzami miejskimi kilku miast w Katalonii i Andaluzji oraz portem Huelva. Firma planuje tylko w tym roku wyprodukować 700 lamp ulicznych zasilanych energią odnawialną.

Redakcja reo.pl

źródło: Science Daily

for. Latarnia napędzana mocą wiatru i słońca / mat. pras.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here