Kupiono pierwsze gwarancje pochodzenia energii w Programie PSEW

Siemens jako pierwsza firma w Polsce kupiła zielone gwarancje w ramach Programu PSEW – Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii. Wytwórcą energii z OZE, który sprzedał te gwarancje jest Polenergia.

Gwarancje potwierdzają, że określona ilość energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł. Program Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii jest inicjatywą Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Oprócz platformy umożliwiającej zawieranie umów kupna i sprzedaży gwarancji pochodzenia energii na Program składają się również inicjatywy zwiększające wiedzę o zielonej energii oraz wsparcie branży OZE.

– Siemens jest zaangażowany w rozwój energetyki wiatrowej w Polsce od samego początku. Również zakup gwarancji jest dla nas wyrazem takiego wsparcia – mówi dyrektor ds. rozwoju biznesu w Siemensie, Anna Grosiak. – Energia pochodząca z farm wiatrowych będzie zasilać nasze biura regionalne w Polsce. Program Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii jest niezwykle istotny. Jesteśmy firmą, dla której działania biznesowe i obecność na rynku odbywa się przy jednoczesnym zaangażowaniu w politykę proekologiczną. Dlatego też planujemy dalsze uczestnictwo w Programie poprzez zwiększanie naszego udziału w gwarancjach.

– Program Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii jest skierowany do wszystkich chcących potwierdzić, że zużywają zieloną energię wyprodukowaną w Polsce. Stworzyliśmy go w celu nadania polskiemu sektorowi OZE rozpoznawalnego, innowacyjnego i świeżego wizerunku. Dlatego też nasz Program to nie tylko zwykła sprzedaż i kupno gwarancji pochodzenia. Za logiem polskich gwarancji pochodzenia kryje się szczytna i namacalna inicjatywa promowania ochrony środowiska i tego w jaki sposób sektor odnawialnych źródeł energii wpływa na nasze polskie społeczeństwo – mówi Grzegorz Skarżyński, wiceprezes PSEW.

Potencjał gwarancji pochodzenia energii pokazuje przykład europejskich krajów, w których ten system funkcjonuje od kilkunastu lat. Według międzynarodowej organizacji AIB zrzeszającej podmioty wystawiające gwarancje pochodzenia w Europie, tylko w 2014 roku wystawiono gwarancje na ponad 350 TWh energii.

reo.pl

źródło: PSEW
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here