Które firmy są najbardziej ekologiczne?


Toyota, Siemens, Panasonic i Vestas znalazły się w pierwszejdziesiątce najbardziej ekologicznych firm według rankingu Carbon Clean 200.Okazuje się też, że „zielone” firmy uzyskają trzykrotnie wyższy zwrot zinwestycji niż przedsiębiorstwa z sektora energetyki konwencjonalnej.

 

Carbon Clean 200 to ranking przygotowany przez kanadyjskiośrodek analityczny Corporate Knights i promującą odpowiedzialny biznes organizacjęnon-profit As You Sow. Jego celem jest wyróżnienie firm, które pomagają współtworzyćczystą zrównoważona gospodarkę.

Najbardziej ekologiczna Toyota. Tesla daleko

W rankingu pierwsze miejsce zajęła Toyota, która osiąga aż40 mld dol. przychodu z działalności związanej z czystą energią. Japońskikoncern od dawna dba o wizerunek firmy dbającej o środowisko, a jednym z jegosztandarowych modeli jest hybrydowy prius.

 

Co ciekawe, Tesla – najsłynniejszy producent samochodówelektrycznych – zajęła dopiero 17 miejsce. Oprócz tego w rankingu znalazły się m.infirmy. Siemens (2 miejsce),Vestas (7), ABB (9), Dong Energy (11), Sharp (15) i Gamesa (18).

 

Ponad 70 wymienione w rankingu firm uzyskuje większośćswoich dochodów z czystej energii. Większość z nich to firmy z Chin (66 pozycjiw rankingu), USA (40), oraz Japonii (20).

„Zieloni” mają lepszy zwrot z inwestycji

Autorzy raportu porównali także wyniki finansowe „zielonych”spółek z firmami paliwowymi, uwzględnionymi w rankingu Carbon Underground 200, wskazującymnajwiększe firmy sektora wydobywczego i energetyki konwencjonalnej. Okazujesię, że w ciągu dekady zyski z inwestycji firm ograniczających użycie paliwkopalnych były aż trzykrotnie wyższe niż w przypadku firm opierających się nawęglu, gazie i ropie.

 

W rankingu Carbon Clean 200 uwzględniono firmy o minimalnymkapitale w wysokości 1 mld dol. i z przynajmniej 10-proc. przychodempochodzącym z czystych źródeł, przy czym autorzy podkreślili, że pominęlifirmy, które swoją działalnością wpisują się w „negatywny lobbing klimatyczny”czy czerpią korzyści z wycinania lasów tropikalnych, handlu bronią i pracydzieci.

 

 

REO.pl

fot. Toyota Motor Europe/CC BY-NC-ND 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here