📻 MAGICZNY SPOSÓB na pieniądze i bogactwo

Bzdura nadzwyczaj dochodowa

AUDIO REO. Posłuchaj tekstu na podcaście. Czyta Bożena Sitek.

 


 

Wiara w talizmany, amulety, magiczne przedmioty i rytuały, które mają zapewnić nam szczęście i powodzenie, jest równie stara, jak ludzkość. Od Wenus z Willendorfu, przez łowieckie amulety ludów pierwotnych, bóstwa ogniska domowego starożytności, aż do czasów współczesnych.

1

świeca odwróconego działania
Świeca odwróconego działania, fot. olx.pl

Efekt gwarantowany! Pozbędziesz się pecha w kwestiach finansowych oraz zapewnisz sobie dobrobyt w 1 miesiąc dzięki rytuałowi przyciągającemu bogactwo. Świeca odwróconego działania to sposób na szczęście i bogactwo. Pracownicy salonów gier, kasyn, loterii nie mogą wyjść ze zdumienia, że niektórzy gracze raptem odwrócili złą passę!!! To niewiarygodne, że za niesamowitą ilością wygranych w ostatnim czasie stoi dawno już zapomniany rytuał odwracający zły los!!! głosi slogan w nagłówku strony reklamującej samą święcę i powiązany z nią rytuał Jinx Remover. Teraz w promocyjnej cenie (tylko dzisiaj do północy!).

Jakiż cudowny byłby świat, gdyby 7,5 miliarda ludzi na świecie jednego dnia odprawiło rytuał świecy i zapewniło sobie szczęście w finansach i pod każdym innym względem! Zresztą nie ograniczajmy się wyłącznie do dwukolorowej świecy (za jedyne 84 złote w promocji).

2

Pierścień Atlantów, rzekomo odkryty w 1972 roku w egipskiej Dolinie Królów, chroni przed złymi energiami. Dowiedziono, że znak wzmacnia biopole człowieka, dzięki czemu jest on bardziej odporny na bakterie i wirusy, ale także chroni przed szkodliwymi energiami, np. tzw. zatrutymi strzałami, czyli niekorzystnymi falami kształtu, o których mówi feng shui.[->] Oczywiście ani słowa, gdzie i za pomocą jakich metod dowiedziono.

świeca odwróconego działania
Pierścień Atlantów, fot. allegro.pl

3

Woreczek amulet na pieniądze i bogactwo – nazwa mówi wszystko. Na dodatek wyjątkowo tani, jedyne 15 złotych za gwarancję powodzenia finansowego i życia w dobrobycie. Co ważne, woreczek jest gotowy do użycia, trzeba go tylko regularnie okadzać specjalnym kadzidełkiem (w ramach promocji dodanym w komplecie), a zgłupiejemy od nadmiaru gotówki.[->]

świeca odwróconego dziłania
Woreczek amulet, fot. allegro.pl

4 Kwiat życia w formie srebrnego wisiorka, za jedyne 110 złotych, ma wielką siłę ochronną. Dzięki badaniom nad strukturą wody, które prowadzi Japończyk Masaru Emoto, Kwiat Życia został na nowo odkryty jako narzędzie, które właśnie poprawia jej strukturę i energetyzuje ją. Wystarczy postawić na tym znaku wydrukowanym na kartce naczynie z wodą i odczekać kilka godzin. Inne badania wykazały, że łagodzi ból głowy i niweluje szkodliwe promieniowanie.[->] Jeśli myślicie, że pan Emoto jest hydrologiem, chemikiem, fizykiem, czy biologiem, to jesteście w błędzie. Ten wybitny badacz, specjalista od właściwości wody, ukończył… stosunki międzynarodowe. Ale magicznych mocy kwiatu życia niewątpliwie dowiódł!

świeca odwróconego działania
Wisiorek Kwiat życia, fot. allegro.pl

5 Wreszcie sodalitowa figurka sowy (jedyne 130 zł) ma zagwarantować mądrość i logikę myślenia. A ponadto wzmacnia układ odpornościowy, niweluje skutki promieniowania radioaktywnego i pomaga odzyskać równowagę duchową po nieudanych romansach.[->] Sami przyznajcie, Drodzy Czytelnicy, że warto ją mieć. Zwłaszcza po nieudanych romansach. 

świeca odwróconego działania
Sowy powstają w różnych kamieniach, każda ma magiczne właściwości, fot. aliexpress

Tradycja handlowania szczęściem w postaci magicznych przedmiotów to nic nowego. Wystarczy przypomnieć rozdmuchany do granic absurdu średniowieczny przemysł obrotu świętymi relikwiami. Zresztą do dzisiaj kult relikwii jest nie tylko w katolicyzmie powszechny.

Działanie talizmanów, relikwii i innych magicznych przedmiotów potwierdzają jedynie świadectwa uszczęśliwionych przez nie ludzi.

Nie są znane żadne badania naukowe, które potwierdzałyby cudowne właściwości amuletów i relikwii. Nie ma żadnych dowodów, że naprawdę mają przypisywane im właściwości. A przecież przeprowadzenie takich badań jest dziecinnie proste. Wystarczy zaprosić, dajmy na to, 1000 osób (to już całkiem przyzwoita próba) i polecić im odprawienie rytuału świecy, a następnie obserwować efekty. Jeśli cała sprawa jest czymś więcej niż bzdurą i sposobem na dojenie kasy z naiwnych kretynek i idiotów, to efekty powinny być widoczne. Na przykład w postaci wysokich wygranych u znaczącego procenta uczestników badania. Nie bądźmy zbyt wymagający – gdyby u 20% uczestników nastąpił nagły i niespodziewany przypływ gotówki, uznałbym, że rzecz warta jest dalszych studiów. Ale jakoś nikt z producentów czarodziejskiej świecy nie zdecydował się na takie badania, przeprowadzone w zgodzie z akademickimi standardami. To samo dotyczy wszystkich talizmanów, relikwii i cudownych przedmiotów, o jakich słyszałem. Ich działanie potwierdzają jedynie świadectwa uszczęśliwionych przez nie ludzi.

Jednak z całą pewnością jedną wspólną nadzwyczajną moc posiadają – w cudowny sposób przenoszą pieniądze z kieszeni naiwnych osób płci obojga do kieszeni producentów i dystrybutorów tych artefaktów.

Spróbujmy jednak na wszystkie wymienione wyżej przedmioty spojrzeć jak na zwykły towar. Reklamowany i zachwalany, znajduje liczne grono nabywców. Co jednak ma zrobić zawiedziony konsument, jeśli mimo dwunastokrotnego odprawienia rytuału ze świecą odwróconego losu wciąż nie wygrał w totolotka, a do drzwi puka komornik? Przecież w rozsyłanych mailami reklamach jest mowa o gwarantowanym efekcie!

Kiedy nowo zakupiona pralka nie działa, oddajemy ją do sklepu na podstawie gwarancji. Nawet jeśli towar nie jest objęty formalną gwarancją, to na podstawie rękojmi (artykuł 558 kodeksu cywilnego) możemy go zwrócić i domagać się zwrotu pieniędzy. W przypadku niedziałających amuletów teoretycznie możemy zrobić to samo, jednak zwykle brak w ich opisie, po jakim czasie powinniśmy zaobserwować skutki działania. Można również zażądać odszkodowania na podstawie przepisów o nieuczciwej reklamie i ustawy o ochronie konsumentów. W skrajnych przypadkach można nawet uznać, że informacja, że skutek jest gwarantowany, była świadomym działaniem, mającym na celu doprowadzić konsumenta do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, a może nawet zwykłym oszustwem. Tym bardziej że na żadnej ze stron sprzedających te kretynizmy nie ma informacji, że to zabawa, że należy to traktować z przymrużeniem oka albo przynajmniej, że sprzedawca nie odpowiada za właściwe działanie talizmanów.

Rozprawa przed sądem dostarczyłaby wiele rozrywki i zajęcia sędziom, publiczności i mediom. Z rozkoszą oglądałbym, jak producent takiej świecy dowodzi sądowi, że świeca i związany z nią rytuał działają. Jak wykazuje, że magia działa i istnieje. Wyobrażacie sobie odprawienie rytuału świecy w sali sądowej, po której to czynności wszyscy obecni doznaliby nagłego przypływu gotówki na przykład w formie loteryjnych wygranych? Prawdę powiedziawszy, w polskiej rzeczywistości sądowej, przy oszałamiającym tempie przewodów sądowych i nadzwyczajnej sprawności sądów wszelkich instancji szanse na to, że dożyłbym prawomocnego wyroku w takim procesie, są niewielkie. Czyli miałbym zapewnioną rozrywkę do śmierci.Serdecznie dziękuję Wojtkowi Muza, Sebastianowi Siemborze, Justynie Grabowskiej, Piotrkowi Berkhoffowi za podesłanie magicznych przedmiotów do artykułu.

 REO poleca: 

📻 Krzysztof Garwatowski: Reklamowa woda z mózgu

 

Krzysztof Garwatowski
Rocznik 1967. Eksharcerz, eksnauczyciel, obecnie dyrektor programowy w wydawnictwie Pink Press. Aktywnie działa w społeczności lokalnej na warszawskiej Białołęce. Wyznawca nauki i wielbiciel science-fiction.