KRYPTOWALUTY. Czy wiesz, że obracają nimi głównie boty?

Prawie 90% wartości obrotu kryptowalut to ściema!

Z ostatniego raportu Blockchain Transparency wynika, że spośród 25 największych kryptowalutowych giełd aż 22 grubo ściemniają, jeśli chodzi o liczbę i wartość transakcji. Organizacja przeanalizowała ogromne ilości danych, co pozwoliło odkryć, że jest to celowe działanie botów.


Boty to programy, które zamiast człowieka wykonują pewne czynności. Czasem ich funkcją jest udawanie ludzkiego zachowania. Dlaczego wykorzystuje się je na giełdach kryptowalut? Po co ta ściema?

Podstawowa zasada handlu mówi, że jeśli ktoś chce kupić, musi spotkać kogoś, kto chce sprzedać. I odwrotnie. Giełdy to właśnie takie przestrzenie (realne lub wirtualne) gdzie spotykają się sprzedający i kupujący. Są też obserwatorzy tych działań.

Otóż na giełdach papierów (bardziej lub mniej) wartościowych składa się zlecenia warunkowe, które nie są realizowane od razu, tylko czekają na odpowiedni moment. Np. chcę kupić coś za 100 zł a kosztuje teraz 104,20 zł. Mogę ustawić zlecenie kupna do realizacji po pożądanej cenie. Ale gdzie powinienem takie zlecenie zamieścić, jeśli chcę kupić tego czegoś 500 tys. sztuk? Pytanie, czy na tej giełdzie uda mi się tego tyle kupić? Ergo, czy będzie dostępna po takiej cenie interesująca mnie ilość?

Aby pokazać przez analogię, jakie dylematy mają handlujący kryptowalutą, odwołam się do przykładu z rynku owocowo-warzywnego. Analizując historię transakcji: giełda w Broniszach nie jest najlepszym miejscem do zakupu 500 ton rambutanów, marakui, karamboli czy kumkwatów po niskiej cenie.

W komedii Miś Stanisława Barei milicjanci ustawiają atrapę osiedla domków z płyt paździerzowych, aby karać kierowców za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Tworzą pewną iluzję. Księgi transakcji większości giełd kryptowalut są właśnie z takiego paździerza. Po to, żeby pokazać duży ruch i przyciągnąć handlujących. Boty wołają: Przyjdźcie do nas a my za małą opłatą znajdziemy dla was kupujących albo sprzedających.

fot. www.blockchaintransparency.org

Jak widać dorabianie się na kryptowalutach może dostarczyć ekstremalnych wrażeń a przytoczony tu raport pokazuje, jak bardzo cały ten biznes jest patykiem na wodzie pisany. A właściwie: cyfrą na monitorze pisany…

Kryptowaluty to zapis elektroniczny – cyfrowy. Ktoś tworzy jakąś kryptowalutę z ciągu liczb i mówi innym, że jest ona warta tyle i tyle. I dopóki są tacy, którzy w to wierzą, dopóty jest tyle warta. Jej wartość przecież widać po transakcjach na giełdach… No, ale… Tak jak wspomniałem: na większości giełd do 90% obrotu kryptowalutą to ściema…REO POLECA

📻 EKOOSADY: Zielone techno z dala od „cywilizacji”

Piotrek Dąbrowski
Medialną przygodę zaczynał w Radiostacji w roku 1999 jako licealista. Potem przez wiele lat brał udział w doświadczeniu, czym jest praca doradcy finansowego. Mrożące krew historie na ten temat pojawiają się w jego tekstach na REO. Drogę do portalu o XXI wieku utorowała mu praca w branży inteligentnych domów, z którymi dogadywał się jak równy z równym.