Krakowska uchwała o darmowej komunikacji w razie smogu weszła w życie

Od 26 grudnia zaczęła obowiązywać uchwała o wprowadzeniu darmowej komunikacji miejskiej, kiedy w Krakowie poziom stężenia pyłu PM10 przekroczy normy.

Darmowe przejazdy zostaną wprowadzone w Krakowie, jeśli dobowe stężenie zanieczyszczeń pyłowych mierzone o godz. 16 i uśrednione ze wszystkich stacji pomiarowych w mieście: na Kurdwanowie, w Nowej Hucie, przy al. Krasińskiego i uruchomionej w ostatnich dniach stacji przy ul. Dietla przekroczy 150 mikrogramów na metr sześc. lub jeśli na jednej z tych stacji przekroczy 200 mikrogramów na metr. sześc.

– 26 grudnia będzie pierwszym dniem obowiązywania uchwały. Jej intencją jest, by w dniach, kiedy stan powietrza w mieście jest zły, jak najwięcej osób pozostawiło samochody pod domem – powiedział PAP pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza Witold Śmiałek.

Decyzja o wprowadzeniu darmowej komunikacji będzie ogłaszana późnym popołudniem ok. g. 17 – 18, a będzie obowiązywać od północy przez dobę.

Z darmowej komunikacji miejskiej będą mogły korzystać osoby legitymujące się dowodem rejestracyjnym i tyle towarzyszących im osób, ile miejsc siedzących jest w aucie. Będzie to dotyczyło także aut zarejestrowanych na firmę, ale tylko osobowych.

Według Witolda Śmiałka darmowe przejazdy komunikacją miejską mogą dotyczyć ok. 12 -15 dni w roku. Komunikaty w tej sprawie będą publikowane na stronach internetowych: krakow.pl, zikit.krakow.pl, mpk.krakow.pl, a także na portalach społecznościowych prowadzonych przez miasto i miejskie jednostki.

PAP/reo.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here