Kraków zainwestował w 20 nowych autobusów elektrycznych


Już zaparę dni na ulice Krakowa wyjedzie 20 nowych autobusów elektrycznych,sfinansowanych ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu OperacyjnegoWojewództwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

MiejskiePrzedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie zaprezentowało w środę 20 nowychpojazdów zakupionych od firmy Solaris. 17 sztuk z nich to autobusy elektryczneUrbino w wersji 12-metrowej, a pozostałe 3 to autobusy przegubowe nowejgeneracji. Wszystkie zakupione pojazdy to nowoczesne autobusy wyposażone w klimatyzację,automaty biletowe oraz monitoring. Baterie autobusów będą mogły być ładowanepodczas przebywania na terenie zajezdni przez złącze plug-in lub dziękizamontowanemu na dachu pantografowi.

Dzisiejsza dostawa 20 niskopodłogowych autobusów elektrycznych zamykarealizację pierwszej umowy, podpisanej w kwietniu 2016 roku w ramach projektuZintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, na dostawę „107 nowoczesnych iprzyjaznych dla środowiska autobusów miejskich”. Od czerwca 2016 roku na uliceKrakowa wyjechało już prawie 200 nowych autobusów, w tym autobusy elektryczne ihybrydowe – mówi prezes krakowskiego MPK Rafał Świerczyński.

Obecnie Kraków posiada największą liczbę autobusów napędzanych energiąelektryczną w Polsce, a w Europie zajmujemy pod tym względem piąte miejsce. Tojednak nie koniec zakupów w najbliższych latach. W czerwcu br. zostałopodpisane porozumienie z NCBiR w sprawie realizacji programu transportubezemisyjnego. Porozumienie daje MPK możliwość zakupu 11 autobusów w I etapieprojektu, a następnie, po pozytywnych wynikach testów, prawo opcji zakupu do150 dodatkowych autobusów. Dostawa autobusów elektrycznych z tego projektubędzie realizowana w latach 2019-2021 – dodaje prezes.

Przypominamy,że jednocześnie NFOŚiGW ogłosił nabór wniosków na przedsięwzięcia mające nacelu obniżenie zużycia energii i paliw w transporcie publicznym, uwzględniająceinwestycje a autobusy elektryczne oraz odpowiednią infrastrukturę ładującą.Może to oznaczać, że niedługo inne miasta polskie pójdę śladem krakowskichinwestycji w miejską elektromobliności.

 

Agata Skrzypczyk

fot:MPK SA w Krakowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here