Kraków: będą tablice informujące o stanie powietrza


Jesienią wtrzech miejscach Krakowa staną tablice, na których wyświetlane będą aktualneinformacje o zanieczyszczeniu powietrza. Zarząd Infrastruktury Komunalnej iTransportu właśnie rozstrzygnął przetarg na ich wykonawcę.

“Otrzymaliśmytrzy oferty. Wybraliśmy najtańszą z nich na kwotę 295 tys. 200 zł” – powiedziałwe wtorek PAP rzecznik ZIKiT Michał Pyclik. Umowa z wykonawcą ma być podpisana19 kwietnia.

Tablice tojeden z trzech projektów wybranych przez mieszkańców jeszcze w pierwszej edycjibudżetu obywatelskiego w 2014 r. Ponad dwa lata trwało uzgadnianie ich wygląduoraz lokalizacji. Na ich umieszczenie w ścisłym centrum Krakowa w zabytkowejzabudowie, jak chciała autorka projektu Ewa Lutomska z Krakowskiego AlarmuSmogowego, nie zgodził się konserwator zabytków.

Zdecydowano,że tablice staną przy ruchliwych ciągach komunikacyjnych: u zbiegu ul.Starowiślnej i Dietla, na rondzie Mogilskim obok przystanków tramwajowych oraznieopodal dawnego hotelu Cracovia. “Te lokalizacje były konsultowane zautorką projektu i radami dzielnic. Wygląd tablic został zaakceptowany przezsłużby konserwatorskie” – mówił dziennikarzom dyrektor ZIKiT MarcinKorusiewicz.

Tablice majązostać zamontowane najpóźniej do 15 listopada. Będą wyposażone w wyświetlaczledowy o wymiarach ok. 1,9 na 1,6 metra. Zostaną zamocowane w podłożu tak, żebykomunikaty znajdowały się na wysokości wzroku przechodniów. Będą na nichwyświetlane stężenia zanieczyszczeń powietrza, których pomiarem zajmuje sięWojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

“Doustalenia pozostaje forma, w jakiej komunikaty będą przekazywane mieszkańcom.Proponowaliśmy, aby kiedy stan powietrze jest dobry na tablicy pojawiała sięzielona uśmiechnięta +buźka+, kiedy zanieczyszczeń jest dużo pomarańczowa, akiedy stężenia są bardzo wysokie czerwona i smutna +buźka+. Ale poza emotikonamistężenia zanieczyszczeń powinny być podawane w formie liczbowej i koniecznie zodniesieniem do obowiązującej normy. Trzeba będzie rozstrzygnąć, czy będą towartości uśrednione ze wszystkich stacji pomiarowych w Krakowie, czy z jednejkonkretnej stacji” – powiedziała PAP pomysłodawczyni tego projektu EwaLutomska.

Dodała, żejest też pomysł, by na tablicach poza komunikatami o stanie powietrzawyświetlane były inne informacje np. dotyczące dotacji do wymiany piecówwęglowych.

PAP

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here