Konstrukcja z mchem pochłaniającym smog najlepszym pomysłem Smogathonu


Konstrukcja wypełniona mchem pochłaniającym smog autorstwaniemieckiego zespołu uznano za najlepsze rozwiązanie drugiej edycji Smogathonuw Krakowie. Jego uczestnicy przez dobę szukali najlepszych rozwiązań w walce zesmogiem.

 

Smogathon trwał 24 godzinny. Jego uczestnicy podzieleni na29 zespołów szukali najlepszych rozwiązań w walce ze smogiem, ich pomysłyoceniali specjaliści z całego świata. 10 zespołów zakwalifikowano do finału.Główną nagrodę w wysokości 100 tys. zł wygrał projekt CityTree z Niemiec.

 

Pomysł berlińskiej firmy Green City Solutions opiera się nawolnostojących panelach porośniętych specjalnym mchem, który – wedługkonstruktorów – pochłania tyle zanieczyszczonego powietrza, co 275 drzew, zajmującprzy tym 99 proc. mniej miejsca. Spełnia też funkcję estetyczną. Urządzeniekosztuje 25 tys. euro.

 

Rozwiązanie jest już wykorzystywane w 11 miastach w pięciukrajach. Obecnie zespół chce rozwinąć swoje urządzenie tak, aby można je byłodołączać do istniejącej miejskiej infrastruktury, np. instalując pokryty mchempanel na przystankach autobusowych. To znacznie ograniczyłoby koszty.

 

Jak poinformował we wtorek Maciej Ryś, pomysłodawcaSmogathonu, przez 24 godziny członkowie zespołów słuchali uwag mentorów orazbyli przez nich oceniani. Do gali finałowej zakwalifikowało się 10 zespołów.Wśród finałowych propozycji znalazły się m.in. nowoczesne czujniki mierzącepoziom zanieczyszczenia – również za pomocą dronów, kotły do spalaniaekogroszku emitujące o 96 proc. mniej zanieczyszczeń niż dotychczas iwieże-wentylatory wspomagające cyrkulację powietrza w miastach takich, jakKraków.

 

Według Rysia półfinały przyszłorocznej edycji Smogathonu2017 odbędą się w pięciu różnych miastach znajdujących się na trzechkontynentach. Międzynarodowy finał nastąpi w Krakowie.

 

Nazwa Smogathon powstała ze skojarzenia dwóch słów – smogoraz hackathon, które jest określeniem kreatywnych spotkań, podczas którychspecjaliści z różnych dziedzin wypracowują innowacyjne rozwiązania konkretnychproblemów.

 

Pierwszą edycję imprezy wygrał krakowski startup Airly zpomysłem na stworzenie systemu rozproszonych sensorów rejestrujących iprezentujących zanieczyszczenia powietrza. Projekt jest już realizowany wKrakowie i najbliższych okolicach. W tym miesiącu firma ogłosiła, że rozdamieszkańcom 100 takich czujników, aby zbudować gęstą siatkę sensorów,umożliwiających zbadanie i kontrolę jakości powietrza w każdej części miasta.Informacje są odczytywane i wysyłane z każdego sensora, a następnie wyświetlanena platformie online i aktualizowane w czasie rzeczywistym.

PAP

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here