Konkursu KICkoff rozstrzygnięty


Zwycięzcądorocznego konkursu KICkoff jest estoński start-up PolarSol. który opracował system wykorzystujący energięsłoneczną także w północnym, chłodnym klimacie – ogłosiła firma KIC InnoEnergy.

 

KICkoff,największy konkurs dla start-upów energetycznych w Europie Środkowo-Wschodniej,ma na celu promowanie przedsiębiorczości w sektorze zrównoważonej energii. Zwycięzcamisą autorzy najlepszych projektów, które mogą przyczynić się do przyspieszeniarozwoju rynku zrównoważonej energii w Europie.

 

Rozwiązanie,które zaprezentował Estończyk Dabrel Prits reprezentujący firmę PolarSol, pozwalana zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków poprzez wykorzystanie energiisłonecznej, pompy cieplnej oraz opatentowanego wymiennika ciepła. System możebyć rozbudowany do potrzeb użytkownika i sprawdza się nawet w chłodnym,północnym klimacie.

 

Ceremonięwręczenia nagród poprzedził dwudniowy intensywny kurs szkoleniowy, podczasktórego 14 zespołów opracowywało swoje projekty i przedstawiało je specjalistomi inwestorom z rynku energetycznego. W konkursieudział wzięło ponad 100 start-upów z 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej.

 

– Firma PolarSol pokonałasilną konkurencję z całej Europy Środkowo-Wschodniej i jest zasłużonymzwycięzcą. Konkurs ten stanowi platformę do prezentacji pomysłów, które inaczejmogłyby pozostać niezauważone – i w istotny sposób pomaga w rozwoju innowacji wsektorze zrównoważonej energii w tym regionie. Ta technologia oraz pozostałemożliwe do zrealizowania pomysły nie tylko pomogą Europie w ochronieśrodowiska, ale także po ich komercjalizacji z pomocą KIC InnoEnergy mogą miećwpływ globalny – powiedział Jakub Miler, dyrektor naczelny KIC InnoEnergyPoland Plus.

 

PolarSol otrzyma nagrodęw wysokości 10 000 euro oraz zaproszenie do udziału w programie KICInnoEnergy Highway®, któryprzekształca pomysły biznesowe w rynkową rzeczywistość. Firma dołączy do ponad 90innych start-upów mających dostęp do sieci partnerskiej KIC InnoEnergy obejmującejponad 150 kluczowych graczy w dziedzinie energetyki. Ta ekskluzywna społecznośćskupia partnerów z branży, uniwersytety i ośrodki badawcze.

 

Zdobywcy drugiegoi trzeciego miejsca, grecki start-up PleioneEnergy, za projekt systemumagazynowania energii oraz GreenerGizer, projekt węgierskich innowatorów pozwalającyna obniżenie zużycia energii przez urządzenia chłodzące, otrzymają odpowiednio 5000 i 3000 euro.

 

mat. pras.

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here