Komitet RM ma zająć się "ustawą korytarzową" w czwartek


Komitet Rady Ministrów (KRM) ma zająć się w czwartek projektem tzw. ustawy korytarzowej – wynika z informacji uzyskanej z MSP.

Komitet Rady Ministrów ma w czwartek rozpatrzyć uwagi MSP do projektu ustawy o korytarzach przesyłowych.

Ostatnio powrót do prac nad „ustawą korytarzową” zapowiadał portal wysokienapięcie.pl. Według portalu dwa tygodnie temu minął termin składania uwag w konsultacjach międzyresortowych.

Zdaniem wysokienapięcie.pl, projekt ustawy w wersji 5.3, datowany na 18 lipca 2013 roku, niewiele różni się od wersji ustawy przedstawionej w grudniu ubiegłego roku (5.2), podczas pierwszej próby przyjęcia ustawy w stałym Komitecie Rady Ministrów (KRM), stąd większość resortów podniosła, że MG powinno najpierw wrócić do ich poprzednich uwag.

Problematyczne zagadnienia to m.in. odszkodowania za ustanowienie korytarza przesyłowego na nieruchomościach należących do Skarbu Państwa (bez użytkowania wieczystego). Resort gospodarki chciał, aby spółki sieciowe nie musiały płacić skarbowi, co i tak wliczyłyby do taryf. Przeciwnego zdania jest Ministerstwo Skarbu Państwa…

Według kwietniowej opinii wicepremiera Piechocińskiego ustawa o korytarzach przesyłowych będzie jednym z najtrudniejszych rozwiązań legislacyjnych dotyczących regulacji procesów inwestycyjnych w sektorze energetycznym.

Wicepremier przypomniał wtedy, że projekt ma uporządkować m.in. kwestię wyodrębnienia gruntów, na których będą lub są już zlokalizowane urządzenia przesyłowe.

Zdaniem szefa resortu gospodarki rozwiązania zawarte w ustawie służyć będą zwiększeniu liczby nowych inwestycji, jak również uporządkuje kwestię tzw. zaszłości, czyli pozyskania przez przedsiębiorstwa prawa do gruntów pod istniejącą już infrastrukturę.

Szacunkowe koszty dla firm w związku z ustanowieniem służebności przesyłu mogą wynieść ok. 4 mld zł.

Ustawa korytarzowa dotyczy 19 mln działek w Polsce, przez które przebiega tzw. infrastruktura liniowa czyli m. in. linii energetycznych i gazociągów.

Projekt ustawy, według zamierzeń MG, powinien trafić do prac parlamentarnych do końca 2013 roku.

 

Marcin Zaremba
 

fot. Horia Varlan, CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here