Komisja gospodarki zajmie się trójpakiem 19 lutego


W najbliższy wtorek sejmowa komisja gospodarki ma ostatecznie zaakceptować tzw. mały trójpak, czyli zmianę prawa energetycznego i niektórych ustaw pokrewnych – poinformował „Parkiet” wiceszef komisji poseł Andrzej Czerwiński.

Według niego, jeśli resorty skarbu, gospodarki i finansów wypracują kompromis, mały trójpak będzie mógł być głosowany w Sejmie na najbliższym posiedzeniu – jeszcze w lutym.

Według gazety branża odnawialnych źródeł energii (OZE) obawia się, że mały trójpak będzie tylko rozwiązaniem przejściowym, na którym skorzysta jedynie duża energetyka (bo np. wsparcie dla OZE w małym trójpaku się nie zmienia).

“Parkiet”, powołując się na przedstawicieli branży, pisze, że opóźnianie prac nad dużym trójpakiem to zasługa m.in. PGE, Enei i Tauronu. Tym spółkom nie zależy bowiem wcale na ograniczeniu współspalania węgla z biomasą (dziś wsparcie to jeden certyfikat za 1 MWh, planowane to 0,3).

Brak dużego trójpaku utrudnia też wycenę Energi, która ma trafić na GPW do połowy roku. Jest ona znaczącym producentem zielonej energii, a bez ustalenia współczynników wsparcia dla OZE trudno wycenić, jaką stopę zwrotu będą miały jej inwestycje.

 

MZ

fot. Chris Yunker/CC BY-SA 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here