Klimatyzacja zwiększa zanieczyszczenia powietrza


Emisje dwutlenku siarki, tlenków azotu i dwutlenku węglaznacząco wzrastają wraz z każdym stopniem Celsjusza wzrostu temperatury wokresie letnim – wynika z informacji opublikowanych w czasopiśmie „Environmental Science & Technology”. Powodemjest coraz większa popularność klimatyzacji.

Coraz powszechniej instalowane klimatyzatory przyczyniająsię latem do wzrostu emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i dwutlenku węgla. Zwiększonezużycie i w efekcie większa produkcja energii elektrycznej jest wiodącą przyczynąglobalnego ocieplenia – podkreślają naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin w Madison,autorzy badania opublikowanego „Environmental Science & Technology”.

„Najgorętsze dni lata są zbieżne z okresami największychzanieczyszczeń. Oceniliśmy zależności między dzienną temperaturą a emisjami z elektrownitlenków azotu, dwutlenku siarki i dwutlenku węgla w poszczególnych stanach” –mówi David Abel, absolwent Studiów Środowiskowych Nelsona na UniwersytecieWisconsin.

W samych Stanach Zjednoczonych średnie emisje w okresieletnim wzrastają o tysiące ton na stopień Celsjusza. Naukowcy przeanalizowalidane z lat 2003-2014 dotyczące produkcji energii elektrycznej w 27 stanach. Wyliczono,że z każdym stopniem Celsjusza więcej elektrownie emitowały o ok. 3,35 proc.więcej dwutlenku siarki, 3,6 proc. więcej tlenków azotu i 3,32 proc. dwutlenkuwęgla.

Zwiększona emisja tych gazów może wpływać nie tylko naśrodowisko, ale i na zdrowie ludzi. Dwutlenek siarki i tlenki azotu mogąpowodować problemy z oddychaniem, szczególnie u dzieci, osób z astmą i starszych.Dwutlenek węgla jest z kolei głównym gazem cieplarnianym przyczyniającym się doglobalnego ocieplenia.

Autorzy badań podkreślają, że budowanie bardziejenergooszczędnych budynków i przeprowadzanie termomodernizacji może istotniezmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną, a tym ograniczyć szkodliweemisje.

REO.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here