Klimat się ociepla, ale to nie znaczy, że śniegu pada mniej


Największe opady śniegu mają miejsce w temperaturze bliskiejzera stopni, dlatego obserwowane na świecie zmiany klimatu niekoniecznepowodują, że pada mniej białego puchu – mówi PAP prof. Szymon P. Malinowski zZakładu Fizyki Atmosfery UW.

 

“Zmiany klimatu niekoniecznie powodują, że śniegu padamniej. Największe opady śniegu mają miejsce w temperaturze bliskiej zera stopniCelsjusza. Wtedy pary wodnej w atmosferze, która może się skrystalizować wpostaci śniegu, jest najwięcej” – wyjaśnia w rozmowie z PAP prof.Malinowski.

 

Dlatego – jak opowiada – gdy nastąpi ocieplenie, np. z minus30 st. do minus 20 st. C., nie musi to wcale oznaczać, że w danym rejoniespadnie mniej śniegu.

 

“Tam może wręcz padać więcej. Natomiast w miejscu,gdzie ociepliło się z minus 2 do plus 2 st. C – to, co dotychczas padało znieba jako śnieg, spanie jako deszcz” – mówi.

 

Naukowiec zauważył, że w kontekście zmieniającego się klimatu możnanatomiast śledzić inną zależność dotyczącą śniegu. “Możemy zaobserwowaćzmiany dotyczące pokrywy śnieżnej – czyli tego śniegu, który spadł na ziemię ina niej dłużej zalega. Ten obszar z biegiem czasu zmniejsza się” – mówiprof. Malinowski.

 

Taka tendencja jest szczególnie widoczna na półkuli północnej, gdzie śniegmoże zalegać na powierzchni, bo jest tam więcej stałego lądu – zauważa fizyk.”Na tym obszarze bardzo wyraźnie widzimy postępujący zanik pokrywyśnieżnej w miarę zmian klimatu” – dodaje.

 

Zdaniem naukowców proces zaniku pokrywy śnieżnej oraz lodowej ma olbrzymiwpływ na środowisko naturalne, zwłaszcza na terenie Oceanu Arktycznego. Pokrywaśnieżna i pływający lód odbijają bowiem promieniowane słoneczne, a tym samym -spowalniają dopływ energii do powierzchni ziemi, a co za tym idzie – proces topnienialodu czy ogrzewania gruntu. Jak podkreśla naukowiec, jest to szczególnie ważnena wiosnę, po zimie polarnej – śnieg jest naturalną barierą ochronnąosłaniającą lód i wieczną zmarzlinę przed topnieniem.

 

“Obecnie w Polsce niekoniecznie pada mniej śniegu, ale raczej topniejeon szybciej, niż w przeszłości. Pokrywa śnieżna zalega znacznie krócej i nacoraz mniejszym obszarze” – podsumowuje naukowiec.

 

naukawpolsce.pap.pl
fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here