„Klimat dla rozwoju” – odbyła się trzecia debata z partnerami społecznymi w MŚ

Jak zaplanować racjonalną politykę klimatyczną po roku 2020? Jak skutecznie komunikować polskie stanowisko naszym partnerom w Unii Europejskiej? To tematy przewodnie środowego spotkania wiceminister Beaty Jaczewskiej z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz biznesu.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu debat „Klimat dla rozwoju”, przygotowującego do 19. Konferencji ONZ w Sprawie zmian klimatu (COP19). Celem debat była wymiana poglądów, opinii i oczekiwań w związku z rozpoczęciem prac nad kształtem ramowej polityki klimatyczno-energetycznej UE po roku 2020. Spotkania przeznaczone są dla przedstawicieli władz samorządowych, biznesu, organizacji pozarządowych i społecznych.

Środowe spotkanie było już trzecim z kolei. Zgromadzeni w Ministerstwie Środowiska uczestnicy dyskutowali o tym, jak budować racjonalną, zrównoważoną i długoterminową politykę klimatyczną Unii Europejskiej tak, aby była z jednej strony skuteczna, a z drugiej wspierała w sposób ekonomicznie efektywny transformację gospodarek państw członkowskich w kierunku gospodarki nieksoemisyjnej. Podczas poprzednich spotkań poruszane były kwestie związane m.in. z: oddziaływaniem polityki klimatycznej na rozwój gospodarczy oraz rolą społeczeństwa w działaniach na rzecz ograniczania emisji i zwiększenia świadomości znaczenia kwestii zmian klimatu.

Pretekstem do spotkań w ramach cyklu „Klimat dla rozwoju” jest 19. Konferencja ONZ w Sprawie zmian klimatu (COP19), która w tym roku odbędzie się w Warszawie. Klimatyczne konferencje COP to najważniejsze fora dyskusji o światowej polityce klimatycznej. Tegoroczny szczyt klimatyczny rozpocznie się już 11 listopada na Stadionie Narodowym. Głównym celem spotkania, któremu przewodniczył będzie Marcin Korolec, minister środowiska, jest wypracowanie fundamentów pod nowe, ogólnoświatowe porozumienie w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Szczyt COP19 potrwa do 22 listopada.

 


 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here